آموزش کسب و کار اینترنتی

آموزش کسب و کار اینترنتی

آموزش کسب و کار اینترنتی: تاکنون بیش از ۱۰ سخنرانی آموزشی در رابطه با کسب و کار اینترنتی داشتم. همیشه می گویند هدف از آموزش عمل کردن است. در حال حاضر کمتر آموزشی را می بینید که این ویژگی را داشته باشد. در این آموزش می خواهم به شما آموزشی را ارائه بدهم که اگر بخواهید شروع به راه اندازی کسب و کار اینترنتی کنید، توانایی آن را داشته باشید.

آموزش کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینرنتی

کسب و کار اینترنتی چیست؟

اگر شما می توانید از طریق اینترنت کیف، کفش و… را به فروش برسانید، کسب و کار اینترنتی دارید. اگر شما کارتان ارائه خدماتی مانند ترجمه هست و می توانید از اینترنت سفارش بگیرید، کسب و کار اینترنتی دارید. اگر کسب و کاری دارید و می توانید از طریق اینترنت، بدون حضور فیزیکی در دفترتان مشتری جذب کنید، کسب و کار اینترنتی دارید. البته شاید افراد تعاریف مختلفی را به شما از کسب و کار اینترنتی ارائه بدهند. ولی بنظر من کاربردی ترین تعریف کسب و کار اینترنتی همین روش می باشد.

کسب و کار اینترنتی چه چیزی نیست؟

آموزش کسب و کار اینترنتی: اما کسب و کار اینترنتی به معنای داشتن یک پیج در اینستاگرام یا یک کانال تلگرامی نیست. کسب و کار اینترنتی به معنای داشتن یک سایت می باشد که به واسطه ی آن خرید صورت می گیرد. به این دلیل که اگر شما در هریک از شبکه های اجتماعی گفته شده اقدام به خرید و فروش کنید، دوام همیشگی ندارند. یعنی احتمال دارد فیلتر شوند. البته شما از شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای معرفی بیشتر کسب و کار اینترنتی و محصولات تان استفاده می کنید. ولی از آن به عنوان یک بستر و پایه برای کسب و کار تان استفاده نمی کنید.

کسب و کار اینترنتی یا کسب و کار فیزیکی

آموزش کسب و کار اینترنتی: هرکسب و کاری هم می تواند فیزیکی باشد هم اینترنتی. یعنی هیچ وقت لازم نیست که کسب و کاری تک بعدی باشد. شما اگر کسب وکار فیزیکی دارید، می توانید برای گسترش کارتان بخش اینترنتی آن را هم راه اندازی کنید. به دلیل محدودیت ها و هزینه بر بودن راه اندازی کسب و کار فیزیکی، معمولا کسب و کارهای اینترنتی کم تر فیزیکی می شوند.

چرا کسب و کار اینترنتی؟

شما تصور کنید که شما سوپرمارکتی در محله خودتان دارید. این سوپرمارکت در بهترین حالتش روزانه ۱۰۰۰نفر را می تواند پذیرش کند. حال شما اگر بخواهید مشتریان تان را از هزار نفر به ۱۰هزار نفر افزایش دهید، باید کلی امکانات و تجهیزات و زیربنا به کسب و کارتان اضافه کنید. ولی شما برای این که پذیرش خود را در یک کسب و کار اینترنتی انجام بدهید، با یک هزارم این میزان هم می توانید، پذیرش تان را افزایش بدهید.

باتوجه به توسعه ی کسب و کار اینترنتی در کشورهای توسعه یافته، بیش از ۵۰درصد از بازار عموم کسب وکار های فیزیکی، توسط کسب و کار های اینترنتی اشغال شده است. در ایران هم انتظار می رود تا ۳سال آینده این اتفاقات شروع شود.

انواع کسب و کار اینترنتی

کسب و کار های اینترنتی هم مانند کسب و کارهای فیزیکی انواع مختلفی دارند. شما فرض کنید که یک سوپر مارکتی دارید. اگر سوپر مارکت شما را یک کسب و کار فرض کنیم، کسب و کار شما به طور مستقیم با مشتریان در ارتباط هست. یعنی کسب و کار با مشتری

وقتی که شما برای تامین نیاز کسب و کار تان(سوپر مارکت) به  عمده فروشی مراجعه می کنید، به یک کسب و کار دیگر مراجعه کرده اید. یعنی کسب و کار با کسب وکار

در اینترنت هم کسب و کار های اینترنتی اینگونه به واسطه ی این ارتباط ها دسته بندی میشوند.

کسب و کار های اینترنتی موفق ایرانی

در ایران هم همان طور که می دانید کسب و کار های اینترنتی موفق بسیاری وجود دارد. دیجی کالا، تخفیفان، علی بابا و… ازجمله موفق ترین کسب وکارهای اینترنتی ایرانی هستند که ده ها و صد ها میلیاردتومان ارزش این کسب و کار ها می باشد. به غیر از دیجی کالا، بقیه ی کسب و کار های اینترنتی معمولا بیشتر از سه سال از آغاز فعالیت شان نگذشته است. با این وجود پیشرفت چشمگیری را در این مدت کوتاه داشته اند.

این نشان از فضای بسیار مناسب برای کسب و کار های اینترنتی در ایران می باشد.

جایگاه ایده در راه اندازی کسب و کار اینترنتی ایران

آموزش کسب و کار اینترنتی: بنظر من درحال حاضر بواسطه ی نیاز شدید بازار ایران به کسب وکارهای اینترنتی، ایده در جایگاه بسیار پایینی قرار می گیرد. یعنی بیشتر از این که به دنبال ایده باشید، باید به دنبال راه اندازی اصولی و ارائه خدمات مناسب به مشتریان باشید. جالب است بدانید که هیچ کدام از ایده های موفق در ایران، ایده ی جدیدی نداشته است. همه ی آن ها بومی شده ی نمونه های خارجی یا مانند نمونه های داخلی ولی با امکانات و خدمات بهتر بوده اند.

برای راه اندای کسب و کار اینترنتی از کجا شروع کنیم؟

آموزش کسب و کار اینترنتی: یادگیری کسب و کار اینترنتی را شما با خواندن این مقاله شروع کردید. برای آشنایی هرچه بیشتر با کسب و کار اینترنتی هم می توانید در دوره ی جامع کسب و کار اینترنتی ما شرکت کنید، هم می توانید از طریق کتاب شغل دوم، درآمد اول و کتاب هایی که تقریبا همه زبان اصلی هستند شروع کنید. اگر شما به خوبی با مباحث کسب و کار اینترنتی آشنا نباشید، فقط هزینه های زیادی را برای خودتان و کسب و کار تان ایجاد خواهید کرد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.