ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ و تفاوت آن با نتورک مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ نوعی از بازاریابی مستقیم هست که از طریق ایمیل صورت می پذیرد. اولین کمپین ایمیل مارکتینگ در سال ۱۹۷۸ راه اندازی شد. یعنی حتی قبل از این که شبکه اینترنتی بوجود بیاید و سایت ها راه اندازی بشوند. امروزه تقریبا در همه سایت های حرفه ای ایمیل مارکتینگ وجود دارد. زیرا اگر از این روش بازاریابی در دنیای فناوری استفاده نکنید، مزایای زیادی را از دست خواهید داد. کلمه بازاریابی ایمیلی معادل فارسی همان ایمیل مارکتینگ است که بعضی جاها در ادامه از آن استفاده می کنیم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکیتنگ

برای این که با این روش از بازاریابی آشنا شوید، توصیه می کنم در دوره رایگان راه اندازی کسب و کار کم ریسک ما شرکت نمایید. این دوره به کمک سیستم ایمیل مارکتینگ راه اندازی شده است.

بسیاری از شرکت کنندگان سمینار ها و دوره های من (محمودبهبهانی) می گویند: آیا هنوز هم ایمیل جواب می دهد؟ من نیز به آن ها می گویم: اگر دوست ندارید فروش تان چند برابر شود، از ایمیل مارکتینگ استفاده نکنید!

تفاوت نتورک مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای در واقع تنها شباهتی که با ایمیل مارکتینگ دارد، در بخش دوم اسم آن ها می باشد. هر دو آن ها در انتهای اسم خود کلمه مارکتینگ دارند. مارکتینگ به معنای بازاریابی است. در بازاریابی شبکه ای شما باید به دنبال افراد دیگری برای بازاریابی در زیرمجوعه خود باشید. ولی ایمیل مارکتینگ اصلا اینگونه نیست. در نتورک مارکتینگ (بازاریابی شبکه ای) شما باید افرادی را برای بازاریابی زیرمجموعه خود کنید ولی در ایمیل مارکتینگ از این موضوع خبری نیست.

درواقع ایمیل مارکتینگ برای شما مانند اس ام اس و بازاریابی با اس ام اس عمل می کند. البته به گونه ای بسیار پیشرفته تر و حرفه ای تر که درنهایت فروش بسیار بیشتری ایجاد می کند.

اگر اپل هم هستید، باید ایمیل مارکتینگ کنید

بعضی از افراد فکر می کنند که بازاریابی ایمیلی فقط برای کسب و کار های کوچک و متوسط هست. ولی در حال حاضر بزرگترین برند های دنیا هم از ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی ایمیلی استفاده می کنند. بنابراین هر کسب و کاری دارید می توانید از ایمیل مارکیتنگ استفاده کنید.

نظر تجربه های شخصی استفاده من از این روش، می توانم به جرئت بگویم که هیچ نوع بازاریابی دیگری نمی تواند جایگزین بازاریابی ایمیلی شود.

تاثیر ایمیل مارکتینگ در برندینگ

از اشتباهات متداولی که اغلب برند ها و افراد هنگام استفاده از این روش انجام می دهند، این است که از بازاریابی ایمیلی فقط برای فروش مستقیم محصول استفاده می کنند. درصورتی که اگر این گونه عمل کنید، برند خود را نتنها بهبود نمی دهید، بلکه آن را تضعیف هم می کنید.

معمولا در مشاوره هایی که با مدیران و صاحبان کسب و کار در این باره دارم، به آن ها می گویم که در هر ۱۰ ایمیلی که ارسال می کنید، فقط می توانید ۲ ایمیل معرفی مستقیم محصول ارسال کنید. همین یک نکته تاثیر بسیاری در روند بازاریابی ایمیلی شما خواهد داشت.

تاثیر ایمیل مارکتینگ برفروش

بازاریابی ایمیلی می تواند فروش اینترنتی محصولات تان را تا سه برابر افزایش دهد!

دلیل این موضوع خریداران هستند. خریداران اغلب هیچ وقت در مراجعه اول به سایت شما، محصولی را نمی خرند. ولی هنگامی که شما از بازاریابی ایمیلی استفاده می کنید، آن هارا بارهای بار در موقعیت خرید محصولتان قرار می دهید که منجر به افزایش فروش تان خواهد شد.

لزوم ایمیل مارکتینگ در کمپین های تبلیغاتی

اگر کسب و کار حرفه ای دارید، مطمئن هستم که محصولات و فروش خود را معمولا از طریق کمپین های تبلیغاتی انجام می دهید. اگر تاکنون از بازاریابی ایمیلی در کمپین های خود استفاده نکرده اید، پیشنهاد می کنم این بار حتما بازاریابی ایمیلی را به کمپین تان اضافه کنید. اگر شما از ایمیل استفاده نمی کردید، احتمالا از نتایج آن شگفت زده می شوید.

 اسپم مارکتینگ یا ایمیل مارکتینگ؟

اگر در پی این هستید که از روش ایمیل مارکتینگ به نتیجه برسید، هرگز فراموش نکنید که شما اجازه ندارید به افرادی که ایمیل شان را در اختیارتان قرار نداده اند، ایمیل بزنید. یعنی حتما باید ایمیل هایی را که برای ایمیل مارکتینگ فراهم می کنید با اجازه افراد باشد. اگر شما بدون اجازه افراد به آن ها ایمیل ارسا کنید، نتنها نتیجه ی خوبی نمی گیرید، بلکه بر روی برند شما هم تاثیر منفی خواهد گذاشت. متاسفانه چیزی که در استفاده از بازاریابی ایمیلی مرسوم شده است، ارسال ایمیل به لیستی انبوه است. این روش تقریبا هیچ نتیجه ای را بجز اسپم شدن ایمیل ها برای تان دربر ندارد.

ایمیل مارکتینگ هوشمند

نسل بعدی بازاریابی ایمیلی، هوشمند خواهد شد. به طور مثال سیستم بازاریابی ایمیلی شما تشخیص می دهد که مخاطب شما به کدام یک از محصول تان علاقه دارد و فقط ایمیل های مرتبط با آن محصول را برای مخاطب تان ارسال می کند. درحال حاضر این روش در سایت دیجی کالا تا حدودی پیاده سازی شده است. یعنی سیستم آن ها تشخیص می دهد که شما بیشتر به کدام یک از دسته های سایت دیجی کالا علاقه مند هستید و مطابق با سلیقه شما ایمیل ها را برایتان ارسال می کند.

جایگزین های ایمیل مارکیتنگ

تاکنون روش های زیادی به عنوان جایگزین بازاریابی ایمیلی معرفی شده اند. اما هیچ کدام از آن ها جای بازاریابی ایمیلی را نگرفته اند. بنابراین فراموش نکنید که حتما باید در کسب و کارتان از این روش استفاده کنید. بازاریابی ایمیلی از جمله بهترین و مطمئن ترین روش های بازاریابی به شمار می آید.

ایمیل مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

برای اینکه ایمیل مارکتینگ را شروع کنید، حتما باید با اصول آن آشنایی کامل داشته باشید یا به یک متخصص در این حوزه کار را واگذار کنید. ولی هرجور که شده بازاریابی ایمیلی را در کسب و کارتان پیاده کنید تادر عرض چندماه از نتایج آن شگفت زده شوید.

نویسنده: محمود بهبهانی (مدرس و مشاور کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.