بازاریابی الکترونیک

بازارایابی الکترونیک و داستان این مقاله

امروز وقتی که کلمه بازاریابی الکترونیک را در گوگل سرچ کردم به نتایج مختلفی رسید. هر کدام از مقالات را بررسی می کردم هیچ نکته کاربردی درآن نباد. از آن بدتر این که اصلا مفهوم بازاریابی آنلاین را بگونه ای کاملا آکادمی و نامناسب تعریف کرده بودند. برای همین به این نتیجه رسیدم که یک مقاله کاربردی و مفید را در این رابطه برای شما منتشر کنم. من در این مقاله اصلا قصد ندارم از مفاهیم آکادمیک و غیر عملی را مطرح کنم. پس باما تا پایان این مقاله همراه باشید…

بازاریابی الکترونیک

بازاریابی الکترونیک چیست؟

بازاریابی الکترونیک درواقعا مفهوم مشترکی با بازاریابی آنلاین، بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال دارند. همه ی این عبارت ها یک مفهوم مشترک را دارند. دلیل وجود این همه عبارت با مفهوم مشترک هم تفاوت در ترجمه ی واژه دیجیتال مارکتینگ می باشد. مفهوم بازاریابی الکترونیک این است که ما از طریق استفاده از اینترنت و روش های مبتنی بر آن مشتریانی را برای کسب و کارمان جذب نماییم. به طور کلی به تمامی فعالیت هایی که ما برای جذب مشتری و نگهداری مشتری انجام می دهیم، بازاریابی می گوییم. حال بازاریابی الکترونیک به معنای این است که شما از طریق استفاده از اینترنت این کار را انجام بدهید.

انواع روش های بازاریابی الکترونیک

انواع مختلفی از بازاریابی الکترونیکی وجود دارد که ما در این جا به مهم ترین شیوه های آن خواهیم پرداخت.

بازاریابی ایمیلی: یکی از شیوه های بازاریابی الکترونیکی استفاده از بازاریابی ایمیلی می باشد. بازاریابی ایمیلی به این معناست که افرادی برای دریافت ایمیل از وبسایت شما، با استفاده از شیوه های مختلفی که شما استفاده می کنید، داوطلب شوند. این شیوه یکی از مهم ترین و اساسی ترین ابزار های بازاریابی الکترونیکی می باشد.

این مقاله را از دست ندهید  تبلیغات آنلاین

بازاریابی شبکه های اجتماعی: شما از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی و به کمک شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام در ایران می توانید برای کسب و کارتان مشتری های زیادی را جذب نمایید. به این شیوه از جذب و نگهداری مشتری، بازاریابی شبکه های اجتماعی گفته می شود. ما باید از این شیوه به درستی استفاده کنیم. اما متاسفانه بعضا فراموش می کنیم که شبکه های اجتماعی فقط شبکه ی اجتماعی هستند. ما از این شبکه های اجتماعی می بایستی در راستای هدف اصلی یعنی سایت مان استفاده نماییم.

بازاریابی موتور های جست و جو: برای استفاده از این شیوه، راه های مختلفی وجود دارد. ما می توانیم هم به صورت رایگان و هم به صورت پولی استفاده کنیم. روش رایگان یا طبیعی این شیوه را سئو می گویند. روش های پولی نیز وجود دارند که شما می توانید از آن استفاده کنید. شما با استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی می توانید سایت خودتان را به نتایج اول موتور های جست و جو برسانید. این که شما به نتایج اول جست و جو در گوگل برسید یک مزیت بسیار عالی برای شما می باشد. زیرا بخش عمده ای از مشتریان شما از این طریق می توانند جذب کسب و کار تان شوند.

 

بازاریابی الکترونیک را از کجا آغاز کنیم؟

در بعضی از سمینار هایم از من(محمود بهبهانی) سوال می شود که آیا می توان با اینستاگرام یا تلگرام به درآمد خوبی رسید. من هم به آن ها می گویم چرا نمی شود. قطعا می شود از طریق اینستاگرام یا تلگرام به درآمد خوبی دست پیدا کرد. در حال حاضر افرادی هستند که در همین شبکه های اجتماعی و در ایران درآمدی بالای روزی ۲ میلیون تومان دارند. از این رو قطعا می شود از شبکه های اجتماعی هم کسب درآمد کرد. ولی موضوعی که هست بحث تداوم این درآمد است. روزی بعضی از افراد از فیس بوک روزانه یک میلیون درآمد داشتند. اما با افول فیس بوک در ایران درآمد آن ها هم ازبین رفت. حال سوال اینجاست که آیا به اینستاگرام و تلگرام می توان اعتماد کرد و کسب و کارمان را بر اساس این شبکه های اجتماعی بنا نهاد؟ چیزی که مشخص است این امکان به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. یعنی اگر ما قصد داریم از طریق بازاریابی الکترونیکی به یک درآمد خوب و با دوام دست پیدا کنیم، حتما باید از راهی که در ادامه به شما خواهم گفت اقدام کنیم.

  • گام اول برای شروع به بازرایابی الکترونیک، راه اندازی وب سایت می باشد. شما در این گام می بایست یک وبسایت را با ویژگی های مناسب برای بازاریابی الکترونیک راه اندازی نمایید. من به شما پیشنهاد می کنم که حتما برای بازاریابی الکترونیک از وردپرس استفاده نمایید.
  • گام دوم پیاده سازی بخش های مختلف بازاریابی الکترونیک مانند ایمیل مارکتینگ، بازاریابی موتورهای جست و جو و … بر روی سایت تان می باشد.
این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی اینترنتی

اگر این مراحل را به درستی انجام دهید می توانید ظرف مدت چندماه تا یکسال به درآمد برسید.

نکته ای که در این باره باید خیلی به آن دقت کرد، تداوم در انجام دقیق فعالیت های مربوط به مدیریت وبسایت تان می باشد. شما حتما باید با برنامه ریزی دقیقی کار هایی را که در طول روز نیاز است تا برای موفقیت در زمینه بازاریابی الکترونیکی انجام دهید را اجرا کنید.

 

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.