بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین چه چیزی نیست؟

معمولا اغلب افراد فکر می کنند اگر از طریق پیامک یا دیگر رسانه های غیر اینترنتی هم اقدام به بازاریابی کنند، بازاریابی آنلاین محسوب می شود. درحالی که اصلا این گونه نیست. آنلاین به معنای متصل بودن به اینترنت می باشد. بنابراین اگر ما بازاریابی را که انجام می دهیم در ارتباط با اینترنت نباشد، بازاریابی آنلاین محسوب نخواهد شد. بنابراین همیشه این نکته را در نظر بگیرید که بازاریابی آنلاین به آن دسته از بازاریابی گفته می شود که از اینترنت به عنوان ابزار اصلی بازاریابی استفاده شود.

  بازاریابی آنلاین

آیا بازاریابی آنلاین با بازاریابی اینترنتی تفاوتی دارد؟

بازاریابی آنلاین دقیقا همان بازاریابی اینترنتی هست. درحال حاضر برخی از افراد از واژه بازاریابی آنلاین استفاده می کنند و برخی از افراد هم از بازاریابی اینترنتی که هر دوی آن ها هم درست هستند. ولی بنظر من بازاریابی اینترنتی کلمه ی مناسب تری می باشد چون آن پیچیدگی های مفهومی آنلاین را نخواهد داشت و همه حساب شان با خودشان مشخص است.

بازاریابی آنلاین چیست؟

بازاریابی آنلاین به معنای جذب مشتری برای کسب و کار از طریق اینترنت می باشد. بازاریابی آنلاین یکی از بهترین شیوه های بازاریابی در سال ۲۰۱۷ محسوب می شود چرا که روز به روز افراد بیشتری به کاربران اینترنت اضافه شده و افراد مدت زمان خیلی بیشتری را در اینترنت آنلاین به سر می برند. ابزارهایی که بازاریابی آنلاین برای محاسبه ی میزان سرمایه گذاری و میزان سود ما در اختیار مان قرار می دهند، بهترین و دقیق ترین ابزارهای اندازه گیری در بازاریابی می باشند. شما می توانید محاسبه کنید که میزان سود شما از کمپین هایی که طراحی می کنید دقیقا به چه شکل است و به طور مثال اگر ۱ریال هزینه می کنید، چه مبلغی دقیقا بدست آورده اید. همچنین می توانید بسیاری از ضعف های خود را در بازاریابی به کمک این ابزار برطرف سازید.

این مقاله را از دست ندهید  مصاحبه محمود بهبهانی (بنیان گذار مدیر قرن) با رادیو بوشهر

چرا بازاریابی آنلاین؟

امروزه هر کسب و کاری که از ابزاری قدرتمند بازاریابی آنلاین بی بهره باشد، از بسیار از رقبایش عقب می ماند. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که اگر یک وبسایت با بیشترین امکانات را داشته باشند، کار تمام است. در صورتی که این یک تصور غلط بیش نیست. اگر بازاریابی آنلاین را بر روی وبسایت تان پیاده سازی نکنید، انگار که در عمل کار خاصی را انجام نداده اید. وبسایت به خودی خود مانند یک سوپرمارکت وسط جزیره دور افتاده است. شما اگر نتوانید راه های ارتباطی به وب سایت تان را گسترش دهید و بر روی آن تبلیغات مناسب را انجام دهید، عملا سود چندانی را از آن وبسایت نخواهید برد.

بازاریابی آنلاین

حال بسیاری از افراد در سمینار ها به من می گویند: ما در اینستاگرام بازاریابی می کنیم یا در تلگرام بازاریابی می کنیم. شاید این شبکه های اجتماعی برای بازاریابی امروز جای مناسبی باشد ولی هیچ وقت تضمینی برای این که ما همیشه از این شبکه های اجتماعی نتیجه بگیریم نیست. تا چندسال پیش فیس بوک جزء پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی نزد کاربران ایرانی محسوب می شد ولی در حال حاضر مخاطب چندانی در ایران از این شبکه اجتماعی استفاده نمی کنند. امروز مخاطبان در حال استفاده از اینستاگرام و تلگرام هستند. اما فراموش نکنیم که این شبکه های اجتماعی هم دقیقا مانند وی چت ، وایبر و… احتمالا تا چند وقت دیگر جای خود را به شبکه ی اجتماعی دیگری می دهند. پس اگر ما قصد داریم بازاریابی آنلاین را به صورت اصولی و حساب شده انجام دهیم، حتما بایستی ابتدا یک سایت را راه اندازی کرده و بعد از آن به بازاریابی آنلاین اقدام نماییم.

این مقاله را از دست ندهید  سایت بازاریابی اینترنتی

انواع بازاریابی های آنلاین

روش های مختلفی برای بازاریابی آنلاین وجود دارد که به برخی از مهم ترین آن ها در اینجا خواهیم پرداخت.

بازاریابی شبکه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و… از انواع بازاریابی های آنلاین محسوب می شوند که هر کدام از آن ها دنیایی را بر روی کسب و کار ما می توانند بگشایند.

بازاریابی آنلاین یا آفلاین؟

بازاریابی آفلاین به کلیه روش های بازاریابی که از اینترنت استفاده نشود می گویند. بسیاری از افراد معتقدند که بازاریابی آفلاین در حال حاضر کاربرد چندانی ندارد! ولی من معتقدم هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. یعنی در بعضی از مواقع بازاریابی آفلاین هم خوب است. عجب نکنید. درست شنیدید بازاریابی آفلاین هم خوب است. چرا که اگر به طور مثال مخاطبان تان افراد سالمند هستند، مطمئنا از طریق بازاریابی آنلاین نمی توانید مشتری خوبی را برای محصولات تان جذب کنید. پس همیشه قبل از استفاده از هرنوعی از بازاریابی مشخص کنید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و سپس اقدام به استفاده از انواع بازاریابی ها نمایید. به طور کلی بازاریابی آنلاین برای اغلب کسب و کار هایی که کوچک و متوسط هستند در صورتی که جامعه ی هدف شان سالمندان نباشد، می تواند یک انتخاب عالی باشد. همان طور که می دانید بازاریابی که برای کسب و کار های کوچک و متوسط انجام می شود اگر به طور مستقیم به مشتری تبدیل نشود، عملا یک بازاریابی بیهوده خواهد بود و آن بازاریابی در این سطح مناسب است که حتما برای آن کسب و کار ها سود به همراه داشته باشد. یعنی در این سطح شما باید حتما بازاریابی کنید و به دنبال برندینگ تا مدتی نباشید. البته کسب و کار هایی که می خواهند بزرگ و بزرگ تر هم شوند، بدون اینترنت کار سخت و غیر ممکنی را در پیش خواهند داشت.

این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی اینترنتی چیست ؟

نویسنده: محمود بهبهانی (مدرس و مشاور کسب و کار اینترنتی)

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.