بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی برای کسب و کار های ایرانی | ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی برای کسب و کار های ایرانی

در این مقاله قصد دارم شما را بصورت کاربردی با بازاریابی ایمیلی، برای کسب و کار های ایرانی آشنا کنم. بازاریابی ایمیلی در عموم کسب و کار های موفق ایران و جهان بصورت اصولی مورد استفاده قرار می گیرد. البته در بعضی از موارد هم شاهد آن هستیم که این موضوع بصورت اصولی پیاده سازی نمی شود و به همین دلیل سودی را که باید، از بازاریابی ایمیلی بدست نمی آوریم. حال در ادامه بصورت کامل با بازاریابی ایمیلی اصولی آشناخواهیم شد.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ همان واژه انگلیسی بازاریابی ایمیلی می باشد. برای اینکه شما دچار سردرگمی نشوید، در این بخش از مقاله به آن اشاره کردم. درحال حاضر بازاریابی ایمیلی در بین کسب و کار های خارجی از محبوب ترین روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود.

بازاریابی ایمیلی چیست؟

بازاریابی ایمیلی به معنای ارسال ایمیل های هدفمند برای افزایش ارتباط با مشتریان و افزایش فروش می باشد. برای آن که شما با بازاریابی ایمیلی آشنایی بیشتری پیدا کنید، می توانید در دوره رایگان راه اندازی کسب و کار کم ریسک ما شرکت کنید و همچنین می توانید از بخش دانلود و خرید کتاب شغل دوم، درآمد اول، بخشی از کتاب را دانلود کنید تا وارد سیستم ایمیل مارکتینگ ما شوید و با نحوه ی کار سیتسم ایمیل مارکتینگ ما بیشتر آشنا بشوید. همان طور که می دانید ۵۰% یادگیری در کار و با مشاهده مستقیم آن کار صورت می پذیرد.

بازاریابی ایمیلی چه چیزی نیست؟

بعضی از افراد بازاریابی ایمیلی را با سیستم های ارسال پیامک انبوه که عموما هم نتیجه بخش نیست، اشتباه می گیرند. یعنی با پیدا کردن لیستی از ایمیل افراد، شروع به ارسال ایمیل به آن ها می کنند. شاید باور نکنید ولی اغلب مواقع دیده شده است که با ارسال ۱میلیون ایمیل به این روش، سودی برای افراد به دست نیامده است. بنابراین فقط باعث ایجاد هزینه و از دست دادن وقت خواهد شد. بازاریابی ایمیلی مناسب هست که به طور اصولی صورت گرفته باشد و با رعایت نکات بازاریابی ایمیل از کاربران دریافت شود. البته دریافت ایمیل از کاربران شروع کار می باشد. بخش مهم کار، ارسال ایمیل با استراتژی مشخص است که به فروش منتهی شود.

این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی اینترنتی

چرا بازاریابی ایمیلی؟

شاید شما بگویید باوجود این همه راه های ارتباطی مناسب مانند: اس ام اس، تلگرام، اینستاگرام و… چرا ما باید از بازاریابی ایمیلی استفاده کنیم؟ طبق آماری که به دست آماده است، درحال حاضر هم ایمیل از جمله  بهترین شیوه های ارتباط با مشتریان بشمار می رود که به فروش بیشتری نیز ختم می شود. البته ما نمی گوییم از اس ام اس یا دیگر راه ها استفاده نکنید. ولی مطمئنا سودی که ایمیل مارکتینگ برای شما به همراه خواهد داشت، با راه های دیگر قابل مقایسه نمی باشد.

اگر از بازاریابی ایمیلی استفاده نکنیم…

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از هر ۱۰۰نفر کاربری که وارد سایت شما می شوند، ۹۵نفر از آن ها دیگر هرگز به سایت شما نمی آیند. شما برای اینکه ارتباط تان را با این دسته از کاربران حفظ کنید، باید از ایمیل مارکتینگ استفاده نمایید. بنابراین اگر می خواهید فروشتان را چند برابر نکنید، از ایمیل مارکتینگ هم می توانید استفاده نکنید!

اصطلاحات بازاریابی ایمیلی

در ایمیل مارکتینگ اصطلاحاتی وجود دارد که با هم، آن هارا بررسی می کنیم:

نرخ بازشدن – نرخ کلیک – نرخ لغو عضویت – نرخ هرزنامه  از پرکاربردترین اصطلاحات بازاریابی ایمیلی می باشد. همه ی اصطلاحات گفته شده، بصورت درصدی بیان می شوند.

نرخ بازشدن: این اصطلاح به معنی درصدی از افراد است که ایمیل ارسالی شما را باز کرده اند.

نرخ کلیک: این اصطلاح به معنی درصدی از افراد که روی یکی از لینک های موجود در ایمیل ارسالی شما کلیک کرده اند.

نرخ لغو عضویت: درصدی از افراد که در هربار ارسال ایمیل توسط شما، لغو عضویت می کنند.

این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی اینترنتی

نرخ هرزنامه: درصدی از افراد که در هربار ارسال ایمیل توسط شما، ایمیل شما را اسپم می کنند.

 

سرویس های ارائه دهنده خدمات بازاریابی ایمیلی

شما برای این که بتوانید بر روی کاربران تان ایمیل مارکتینگ انجام بدهید، نیاز به یک سرویس ایمیل مارکتینگ دارید. دلیل این موضوع هم وجود قابلیت های ویژه ای هست که در این سرویس ها وجود دارد. بطور مثال شما می توانید به کمک این سرویس ها، ایمیل های سلسله وار را در فاصله زمانی های مشخصی، بعد از ثبت نام کاربر به او ارسال نمایید.

یکی دیگر از دلایل احتیاج به سرویس ایمیل مارکتینگ، اسپم شدن ایمیل های ارسالی از سوی هاست های معمولی می باشد.

بازاریابی ایمیلی را از کجا شروع کینم؟

برای آغاز بازاریابی ایمیلی ابتدا باید در یکی از سرویس های ارائه دهنده ی ایمیل مارکتینگ عضو شوید. برای عضویت در این سامانه ها معمولا در ابتدا به رایگان می توانید تا یک سطحی از ابزارهای آن ها استفاده نمایید. معروف ترین سیستم های بازاریابی ایمیلی را می توانید با سرچ کردن کلمه “email marketing” در اینترنت پیدا کنید.

نمونه های ایرانی بازاریابی ایمیلی

در حال حاضر تقریبا همه نمونه های موفق کسب و کار اینترنتی در ایران، از ایمیل مارکتینگ اصولی استفاده می کنند. از همین رو می توان به دیجی کالا، بامیلو و… اشاره کرد.

آینده بازاریابی ایمیلی در ایران

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که بزودی بازاریابی ایمیلی در ایران ازبین می رود و جای خودش را به تلگرام و… می دهد. این موضوع خیلی وقت پیش در کشورهای توسعه یافته مطرح بود. ولی هرگز همچنین اتفاقی رخ نداد. دلیل آن هم ویژگی هایی هست که در ایمیل وجود دارد مانند: قدمت و اعتبار بالای آن. امیدوارم از این مقاله استفاده کرده باشید./ پیروز و سربلند

این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی اینترنتی

نویسنده: محمود بهبهانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.