بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی چیست؟

به نوعی از بازاریابی که برای رسیدن به مشتری ما از اینترنت کمک می گیریم بازاریابی اینترنتی گفته می شود.

من(محمودبهبهانی) در کارگاه و سمینار هایی که برگزار می کنم بازاریابی اینترنتی را این گونه بیان می کنم: دیده شوید، بلکه پسندیده شوید. حال این دو واژه به چه معناست؟ دیده شدن یعنی ایجاد ترافیک و بازدید از کمپین تبلیغاتی مان و پسندید شدن هم به این معناست که ما از بازدیدها و ترافیکی که ایجاد کرده ایم، چه تعدادی را به مشتری تبدیل می کنیم. ما اگر روزی ۱۰۰۰ بازدید را ایجاد کنیم و ۱ فروش داشته باشیم، خیلی بهتر از آن است که ۱۰۰۰۰بازدید ایجاد کنیم و ۱ فروش داشته باشیم. زیر در حالت اول نرخ پسندیده شدن مان خیلی بالاتر می باشد چون از هر ۱۰۰۰تا یکی مشتری ماست.

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی فیزیکی؟

معمولا در کارگاه ها و سمینار هایم از دانشجویان می پرسم، بیلبورد در یکی از شلوغ ترین جاه های شهر برای کسب و کارهای تان بهتر است یا تبلیغات اینترنتی؟ اگر ما قصد برندسازی داشته باشیم، بیلبورد هم می تواند گزینه ی مناسبی برای ما باشد ولی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط همیشه می بایست از روش بازاریابی استفاده کرد که بازگشت سرمایه ی آسان و تضمین شده ای را داشته باشد. حال ما اگر از بیلبورد تبلیغاتی استفاده کنیم مطمئنا مشخص نخواهد شد که مشتری هایی که به ما مرجعه می کنند، دقیقا از کجا به ما مراجعه می کنند. در یکی از سمینار هایم یکی از افراد صاحب کسب و کار دستش را بالا برد و گفت: من از بیلبورد تبلیغاتی که چند میلیون هزینه کردم، به اندازه ی یک آگهی که در سایت دیوار زده ام، نتوانستم مشتری ایجاد کنم!

این مقاله را از دست ندهید  کسب‌وکار اینترنتی چیست؟

چرا بازاریابی اینترنتی؟

ما روش های مختلفی را برای بازاریابی کسب و کار مان می توانیم استفاده کنیم. ولی بدون شک بهترین روشی که می توانم به شما پیشنهاد بدهم بازاریابی اینترنتی خواهد بود. شما اگر از هر روش دیگری قصد بازاریابی داشته باشید، بدون شک از ابزارهایی که در اینترنت برای بازاریابی در اختیارتان هست بی بهره هستید. شما به کمک بازاریابی اینترنتی می توانید دقیقا مشخص کنید که از هر ۱ریالی که هزینه می کنید، چند ریال بازگشت سرمایه دارید و همه چیز در بازاریابی اینترنتی تا حد بسیار زیادی قابل اندازه گیری می باشد. شاید اگر تا چندسال پیش ما این حرف را می گفتیم زیاد هم منطقی نبود. چراکه هنوز کاربران اینترنت ایران مانند الان افزایش پیدا نکرده بودند. در حال حاضر کاربران اینترنت بدون شک از تلویزیون، بیلبورد و بسیاری از رسانه های تبلیغاتی دیگر بیشتر است.

انواع بازاریابی اینترنتی

ما برای بازاریابی اینترنتی روش های مختلفی را داریم که در زیر به بخشی از آن ها که از مهم ترین آن هستند، اشاره خواهم کرد.

بازاریابی ایمیلی: در این روش از بازاریابی شما به کمک ایمیل هایی که از مخاطبان تان جمع می کنید، قادر خواهید بود که فروشتان را افزایش بدهید. بدون شک یکی از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی، بازاریابی ایمیلی می باشد. تا به الان هیچ روشی نرخ تبدیل ترافیک به مشتری را مانند بازاریابی ایمیلی نداشته است. بنابراین هیچ وقت از این روش به آسانی نگذرید. بسیاری از افراد در کارگاه های من می گویند: من که باشم ایمیلم را به سایت هایی که قصد گرفتن ایمیل را دارند نمی دهم. من در پاسخ آن ها می گویم که شما خودتان را نمی توانید جای همه ی کاربران اینترنتی قرار بدهید. ضمن این که تا به الان بررسی هایی که انجام داده ایم به این نتیجه رسیده است که بیشترین سود را در میان انواع بازاریابی های اینترنتی، بازاریابی ایمیلی برای مدیران عموم سایت ها به دنبال داشته است.

این مقاله را از دست ندهید  اینترنت مارکتینگ

بازاریابی شبکه های اجتماعی: اغلب افراد فکر می کنند اگر در اینستاگرام یا تلگرام فعالیت کنند و کسب درآمد داشته باشند، کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرده اند! در صورتی که اصلا این طور نیست. یکی از دلایلی که به این نوع از فعالیت های کسب و کار اینترنتی گفته نمی شود این است که هیچ شبکه ی اجتماعی هیچ وقت نمی تواند تضمینی برای این که در آینده هم مانند حالا پر مخاطب باشد به ما بدهد. من افرادی را میشناسم که زمانی از فیس بوک ماهانه بیش از ۱۰ میلیون درآمد داشته اند ولی زمانی که کاربران ایرانی فیس بوک اقدام نقل مکان به شبکه ی اجتماعی های دیگر کردند، درآمد خودش را به طور کامل از دست داد. هیچ وقت نباید فراموش کنیم که شبکه های اجتماعی یک موج هستند و ما بر روی این موج ها سوار می شویم و از آن ها برای کمک به کسب و کار اینترنتی مان کمک می گیریم، ولی اصل کسب و کار مان را بر پایه ی یک سایت بنا می گذاریم.

بازاریابی موتورهای جست و جو: به بازاریابی موتور های جست و جو، سئو یا seo نیزگفته می شود. در این روش ما سایت مان را برای موتور های جست و جو به گونه ای بهینه سازی می کنیم تا موتور های جست و جو سایت ما را به عنوان یک سایت معتبر برای نمایش به کاربران شناسایی کرده و سایت مارا در نتایج اول سایتشان نشان دهند. مثلا اگر به گونه بسیار مناسب سئو را انجام دهیم و گوگل سایت مارا معتبر شناسایی کند، سایت مارا در نتایج خودش در هنگام سرچ در زمینه ی مرتبت با ما، در گزینه های اول نمایش می دهد.

این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی اینترنتی چیست ؟

بازاریابی اینترنتی را ازکجا شروع کنیم؟

اولین گام برای بازاریابی اینترنتی، راه اندازی یک وب سایت است. وبسایت شما پایه های کسب و کار اینترنتی تان می باشد. بهترین روش برای راه اندازی سایت مناسب بازاریابی اینترنتی، راه اندازی سایت به کمک سایت ساز وردپرس می باشد.

امیدوارم این مقاله مورد توجه تان قرار گرفته باشد/ ارادتمند شما | محمودبهبهانی: مدرس و مشاور کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.