بهینه سازی وب سایت چیست؟+ شوخی با گوگل ممنوع!

بهینه سازی وب سایت چیست؟

بهینه سازی وب سایت یعنی کاری کنیم که سایت مان از نظر کاربران و موتور های جست و جو مفید شناخته شود. هدف از بهینه سازی وب سایت، رسیدن به نتایج برتر موتورهای جست و جو می باشد. البته اگر قرار باشد که بین مخاطب و موتور جست و جو یکی را انتخاب کنیم، باید حتما کاربران را انتخاب کنیم. در ادامه در این رابطه بیشتر توضیح خواهم داد که چرا باید کاربران را در اولویت قرار بدهیم.

بهینه سازی وب سایت

بهینه سازی وب سایت

چرا بهینه سازی وب سایت

اگر شما بهینه سازی وب سایت را به خوبی انجام بدهید می توانید، روزانه تعداد بازدید کنندگان نسبتا ثابتی را از موتورهای جست و جو به وبسایت تان وارد نمایید. البته برخی می گویند که این روش ایجاد ترافیک رایگان هست؛ ولی رایگانه رایگان هم نیست. بطور کلی وقتی شما قصد دارید که بهینه سازی وب سایتی را انجام بدهید، دو راه پیشرو دارید: اول اینکه خودتان کار بهینه سازی را انجام بدهید (البته اگر تخصصش را ندارید، توصیه نمی شود) و راه دیگر این که کارتان را به سایت هایی که این خدمات را انجام می دهند بسپارید. هر کدام از این روش هارا که انتخاب کنید، می بایست بصورت غیرمستقیم هزینه ای را بصورت زمان یا پول صرف سایت تان کنید. به همین خاطر به این روش از ایجاد ترافیک، ایجاد ترافیک طبیعی می گویند.

تاثیر بهینه سازی وب سایت بر روی فروش

همان طور که گفتم، ما بهینه سازی وب سایت را برای افزایش ترافیک سایت مان از طریق موتور های جست و جو انجام می دهیم. کسانی که در مورد موضوعی جست و جو می کنند، مطمئنا احتیاج بیشتری به محصول ما نسبت به افرادی که از طریق تبلیغات وارد سایت ما می شوند دارند. یعنی آن فرد به این دلیل که دچار مشکل یا کمبود هست، در مورد محصول ما جست و جو می کند. بنابراین کسانی که از طریق این روش وارد سایت ما می شوند، خیلی راحت تر از سایر مخاطبین محصول مارا می خرند.

این مقاله را از دست ندهید  آموزش بازاریابی اینترنتی

انواع بهینه سازی وب سایت

بهینه سازی وب سایت به دو دسته بهینه سازی داخلی و بهینه سازی خارجی تقسیم می شود:

بهینه سازی داخلی

مهم ترین بخش بهینه سازی وب سایت، بخش داخلی آن می باشد. زیرا اگر شما بهترین بهینه سازی خارجی را هم انجام بدهید ولی داخل سایت تان خبری نباشد، نتیجه دلخواه تان را از بهینه سازی نمی گیرید. شما برای این که بهینه سازی داخلی سایت تان را انجام بدهید، باید با زبان های کدنویسی html و css آشنایی حدودی داشته باشید. البته اگر وبسایت تان بر روی سیستم های مدیریت محتوایی مثل وردپرس باشد، کارتان خیلی راحت تر خواهد بود. زیرا به کمک ابزارهای آماده ی آن سیستم های مدیریت محتوا به راحتی می توانید این فرایند را انجام بدهید.

بهینه سازی خارجی

برای اینکه در بهینه سازی وب سایت سریع تر نتیجه بگیرید، بایستی برخی کار ها را در خارج از سایت تان انجام بدهید. یعنی باید به موتورهای جست و جو نشان بدهید که سایت شما در سایت های دیگر هم مورد توجه قرار گرفته و سایت های دیگر هم از مطالب سایت شما استفاده می کنند.

تاثیر ui و ux در بهینه سازی داخلی وب سایت

ui و ux به علمی گفته می شود که در ارتباط به طراحی و گرافیک سایت تان مربوط است. این علوم به کاربردی بودن و کاربر پسند بودن سایت تان اشاره دارند.

اما چه تاثیری بر بهینه سازی داخلی وب سایت شما دارد؟ کاربران اگر وارد سایت تان شوند و نتوانند با سایت تان به خوبی ارتباط برقرار کنند و به نیازشان برسند، سریع از سایت شما خارج می شوند. موتورهای جست و جو بر اساس میزان ماندن کاربران درسایت شما به سایت شما رتبه می دهند. بنابراین اگر کاربران باسایت شما ارتباط برقرار نکنند و سایت تان مورد پسند آن ها نباشد، سریع از سایت شما خارج می شوند و به سایت شما امتیاز منفی از جانب موتور های جست و جو تعلق می گیرد.

این مقاله را از دست ندهید  انواع تبلیغات اینترنتی

ارتباط محتوای عالی با بهینه سازی داخلی سایت

شما هر چقدر هم بر روی بهینه سازی قسمت های مختلف سایت تان کار کنید، تا زمانی که بر روی محتوای سایت تان کار نکنید، نمی توانید نتیجه مطلوب تان را از بهینه سازی دریافت کنید. شما باید همیشه به این فکر کنید که کاربر از سایت شما چه استفاده ای می برد و شما چه ارزشی را برای او ایجاد می کنید که در سایت تان مدت زمان بیشتری را بماند.

شوخی با گوگل ممنوع!

تا اینجا هرچه از بهینه سازی وب سایت گفتیم، منظورمان بهینه سازی وب سایت برای گوگل بود. دلیل این موضوع هم آن است که گوگل موتور جست و جوی پیشرو هست و شما اگر مطابق معیار های گوگل عمل کنید، در موتورهای جست و جوی دیگر هم موفق خواهید شد.

بعضی از افراد همیشه به فکر این هستند که خیلی سریع از بهینه سازی وب سایت شان به نتیجه برسند. به همین دلیل کارهایی را برا فریب گوگل انجام می دهند. اما غافل از اینکه گوگل هر روز در حال بروزرسانی است. شاید شما در یک مقطع کوتاه مدتی از این راه به نتیجه برسید ولی بعد از مدتی گوگل با برطرف

کردن این موضوع شما را از نتایج احتمالا حذف می کند یا به رتبه های خیلی پایین می فرستد.

امیدوارم از مقاله لذت برده باشید/ نویسنده: محمودبهبهانی (مدرس و مشاور بازاریابی اینترنتی و کسب و کار اینترنتی)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.