تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک یا e-commerce درحال حاضر معنای انجام تجارت یا معامله در اینترنت را می دهد. شاید برای تان جالب باشد که بدانید، در گذشته تجارت الکترونیک معادل فروش از طریق کشتی به نقاط دیگر جهان بوده است. یعنی کسانی که (۲۰۰۰سال قبل از میلاد) از طریق کشتی خرید و فروش می کردند، مانند کسانی هستند که امروز درحال خرید و فروش از طریق اینترنت می باشند. البته شجاعت تاجران دوران فینیقیان (۲۰۰۰سال قبل از میلاد) به مراتب بیشتر از شجاعت تاجران امروزه در ایران است. فکرش را بکنیدکه تاجران چه دلی داشتند که برای تجارت در آن زمان کمبود امکانات، به دریا می زدند! تاجرانی که در آن زمان فعالیت می کردند، نه تنها تضمینی برای مال خود نداشتند،بلکه جانشان هم در خطر بود. وقتی که امروز به تاجران گزشته نگاه می کنم و آن هارا با برخی از تاجران زمانه ی خودم در ایران مقایسه می کنم، واقعا برایم حرفی نمی ماند!

تجارت الکترونیک

کسب و کار الکترونیک

تجارت الکترونیک یا هرچه که شما بگویید!

من در این مقاله قصد ندارم تجارت الکترونیک را با تعاریف آکادمیک برای شما محدود کنم. به همین دلیل هیچگونه حساسیتی نسبت به واژه تجارت الکترونیک ندارم. شما چه بگویید تجارت الکترونیک، چه کسب و کار اینترنتی، چه کسب و کار الکترونیک و… هیچ فرقی از نظر من نمی کند! من منظورم از تجارت الکترونیک این هست که بجای آن که در مغازه یا فروشگاه فیزیکی تان، محصول یا خدماتی را بفروشید، آن را در اینترنت به فروش برسانید. یا اینکه اگر در کار عمده فروشی هستید، این کار را از طریق اینترنت انجام بدهید. بطور کلی هرکاری که در حال انجامش هستید را از طریق اینترنت معرفی کنید، سفارش بگیرید و به فروش برسانید، تجارت الکترونیک است.

اگر از اینترنت خرید می کنید پس باید محصولات یا خدمات تان را در اینترنت بفروشید!

در حال حاضر به لطف پیشرفت تکنلوژی، راه اندازی فروشگاه اینترنتی و عرضه ی اینترنتی محصول و خدمت به قدری آسان شده است که شما با داشتن اندک اطلاعاتی از کامپیوتر می توانید به فکر فروش اینترنتی محصولات و خدمات تان باشید. فقط شما باید به این فکر کنید که می توانید چه ارزشی را برای مشتریان تان ایجاد کنید؛ که آن ها حاضر باشند برای محصولات و خدمات شما پولی را پرداخت نمایند؟

اگر کسب و کار یا تجارتی دارید که در دنیای واقعی به آن مشغول هستید، بنابراین می توانید این موضوع را جدی تر دنبال کنید!

عموم افرادی که در دنیای واقعی تجارت یا کسب و کار موفقی را دارند، بعد از ورود به اینترنت هم موفق بوده اند. تجربه شخصی من(محمودبهبهانی) نشان داده است که بیشتر از آن که تجارت یا کسب و کار به فضای اینترنتی یا فیزیکی بستگی داشته باشد، به فردی که آن را راه اندازی و مدیریت می کند بستگی دارد.

چرا تجارت الکترونیک؟

تا سال ۱۴۰۰ در ایران اتفاقات وتغییرات بسیار عجیبی رخ خواهد داد. ۵۰ تا ۸۰ درصد خرید مردم (مانند کشورهای توسعه یافته دیگر) اینترنتی خواهد شد. هم اکنون هم برخی از این اتفاق ها در حال رخ دادن است! با ورود اسنپ، تقریبا همه تاکسی تلفنی ها در تهران بیکار شدند! در کشور های توسعه یافته حدود ۸۰درصد از سفارش های غذا از طریق اینترنت صورت می گیرد. دلایل زیادی وجود دارد که اگر بخواهم مثال بزنم، شاید در حوصله شما نگنجد.

چندی پیش یکی از دوستان مقیم ایتالیا به من پیام داد و از من درخواست داشت. او به من گفت که هرچه سریع تر فروشگاه اینترنتی برای او راه اندازی کنم. تا بتواند محصولاتی که از ایتالیا می آورد را بفروشد. او با شگفت زدگی می گفت: در کشور ایتالیا همه ی خرید ها اینترنتی هست و ایران هم بزودی همین طور خواهد بود. این که اینترنت خیلی در بین مردم نفوذ می کند شکی نیست. ولی همه خرید هاهم اینترنتی نخواهد شد. اگر شما کسب و کار سنتی یا فیزیکی دارید، تا ۵۰درصد از فروش کنونی خود را حداقل ازدست خواهید داد. ولی اگر به این موضوع به چشم فرصت نگاه کنید، نه تنها بازاری را از دست نخواهید داد، بلکه بازاری چندین برابر بازار کنونی خود را نیز می توانید به دست آورید.

دسته بندی های تجارت الکترونیک

پیشنهاد من این است که زیاد درگیر این دسته بندی ها نشوید. چون مطمئن هستم همان چیز هایی است که همه ی ما می دانیم. ولی به گونه ای بیان می کنند که فکر کنیم نمی دانیم:)

در هر صورت برای آشنایی با این دسته بندی ها می توانید در ادامه آن را مطالعه کنید:

تجارت الکترونیکی را می‌توان از حیث تراکنش‌ها(Transactions) به انواع مختلفی تقسیم نمود که بعضی از آنها عبارتند از:

  • ارتباط بنگاه و بنگاه (B2B): به الگویی از تجارت الکترونیکی گویند، که طرفین معامله بنگاه‌ها هستند.
  • ارتباط بنگاه و مصرف‌کننده (B2C): به الگویی از تجارت الکترونیکی گویند که بسیار رایج بوده و ارتباط تجاری مستقیم بین شرکتها و مشتریان می‌باشد.
  • ارتباط مصرف‌کننده‌ها و شرکتها (C2B): در این حالت اشخاص حقیقی به کمک اینترنت فراورده‌ها یا خدمات خود را به شرکتها می‌فروشند.
  • ارتباط مصرف‌کننده با مصرف‌کننده (C2C): در این حالت ارتباط خرید و فروش بین مصرف‌کنندگان است.
  • ارتباط بین بنگاه‌ها و سازمان‌های دولتی (B2A): که شامل تمام تعاملات تجاری بین شرکتها و سازمانهای دولتی می‌باشد. پرداخت مالیاتها و عوارض از این قبیل تعاملات محسوب می‌شوند.
  • ارتباط بین دولت و شهروندان (G2C): الگویی بین دولت و توده مردم می‌باشد که شامل بنگاه‌های اقتصادی، موسسات دولتی و کلیه شهروندان می‌باشد. این الگو یکی از مولفه‌های دولت الکترونیک می‌باشد.
  • ارتباط بین دولت‌ها (G2G): این الگو شامل ارتباط تجاری بین دولتها در زمینه‌هایی شبیه واردات و صادرات می‌باشد.

البته باید گفت که انواع بالا کاملاً مستقل از هم نیستند و گاهی که تأکید بر خرید و فروش ندارند در قالب کسب و کار الکترونیک می‌آیند.

زمان طلایی تجارت الکترونیک در ایران

زمانی که در آن هستیم، به زمان طلایی تجارت الکترونیک در ایران شهرت یافته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید “کمپانی های بزرگ سرمای گذاری اروپایی هم، روی به سرمای گذاری در دنیای تجارت الکترونیک ایران آورده اند!” آخرین خبری که اعلام شد، خبر از سرمایه گذاری چند ده میلیون دلاری یکی از همین کمپانی ها در ایران می داد. شاید اگر چندسال پیش هم قصد داشتید وارد دنیای تجارت الکترونیک در ایران شوید، نتیجه ای را که در حال حاضر می توانید بگیرید را نمی گرفتید.

اما اگر این زمان را از دست بدهیم چه می شود؟

شما را به یاد شرکت های اپل و مایکروسافت می اندازم. این شرکت ها در زمانی مشابه هم، تاسیس شدند. زمانی که تکنلوژی پیشرفت خوبی داشت ولی خیلی هم پیشرفت نکرده بود. اگر زودتر شروع می کردند، نمی توانستند با این سرعت محصولات شان را پیشرفته کنند. اگر هم خیلی دیر شروع می کردند، از رقابت باز می ماندن و به سختی می توانستند در رقابت با دیگر رقیبان، زنده بمانند. کافیست فقط تصور کنید که اگر کسی بخواهد در حال حاضر با این شرکت ها رقابت کند چه کار سختی را پیشرو خواهد داشت…

آیا تجارت الکترونیک در مقابل کسب و کارهای فیزیکی است؟

خیر. شما می توانید در کنار کسب و کار فیزیکی خود، از تجارت الکترونیک هم بهره مند شوید. یعنی تقریبا هیچ تقابلی در این بازار وجود ندارد. به همین دلیل هم هست که تاجران و صاحبان کسب و کار، خیلی سریع روی به تجارت الکترونیک می آورند.

اگر کسب و کار فیزیکی و سنتی داریم از کجا شروع کنیم؟

برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک دو کار لازم هست: اول سایت بزنید، دوم آن را به درآمدزایی برسانید.

به دنیای تجارت الکترونیک خوش آمدید!

نویسنده: محمود بهبهانی (مدرس و مشاور تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی)

 

 

 

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.