تجارتی اینترنتی

تجارت اینترنتی

تجارت اینترنتی یعنی چه؟

تجارت اینترنتی به معنای انواع مختلف معاملاتی هست که به کمک اینترنت اتفاق می افتد. شما اگر دارای یک فروشگاه ساعت فروشی هستید، می توانید با ایجاد یک وبسایت فروشگاهی، تجارت تان را اینترنتی هم بکنید.

در مقیاس های بزرگتر اگر شما شرکت تولیدی دارید، می توانید آن را به کمک وبسایت تان به سراسر جهان بفروشید. فقط کافیست بازاریابی اینترنتی را به خوبی مسلط باشید و البته زیرساخت های مورد نیاز توزیع آن هم فراهم باشد.

چرا تجارت اینترنتی؟

امروزه کسب و کاری موفق است که با سرعت بسیار زیاد تغییرات بتواند خودش را تغییر بدهد. اگر به اطرافتان نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که کمتر کسی از اینترنت استفاده نمی کند. طبق آخرین آمار بیش از ۸۰درصد مردم در ایران به طور مستقیم از اینترنت استفاده می کنند. این در حالی است که در سایر کشور های درحال توسعه این نرخ به بیش از ۶۹درصد نمی رسد. بنابراین سرعت تغییرات در ایران به شدت بالاتر خواهد بود.

این موضوع هم می تواند برای کسب و کار ها تهدید باشد و هم یک فرصت. اگر بتوانید این تغییرات را پیش بینی کنید و همچنین عکس العمل مناسبی را برای آن انجام دهید، مطمئنا شما می توانید یکی از کسب و کار های موفق در آینده باشید.

یکی از این تغییرات همین اینترنتی شدن خرید ها می باشد. زمانی که شما این موضوع را بدانید، با اینترنتی کردن تجات تان می توانید موفقیت خود را تضمین شده تر کنید.

انواع تجارت اینترنتی

تجارت اینترنتی هم مانند تجارت در دنیای واقعی انواع مختلفی دارد.

تجارت اینترنتی بسته به نوع ارتباط شما به دیگران دسته بندی میشود.

مثلا اگر شما کسب و کاری دارید و محصولاتان را به مشتری نهایی می فروشید، کسب و کار به مشتری نامید می شود(B2C).

برای آشنایی بیشتر با دسته بندی های مختلف تجارت الکترونیک یا همان تجارت اینترنتی می توانید روی اینجا کلیک کنید.

دانستن این دسته بندی ها برای مشخص شدن چهارچوب تجارت اینترنتی به شما کمک می کند.

در تجارت اینترنتی فروش محصولات بهتر است یا خدمات؟

اگر بخواهیم از بین خدمات و محصولات یکی را برای تجارت اینترنتی انتخاب کنیم، بدون شک خدمات را به شما پیشنهاد می کنم. عصری که پیشرو داریم، به نام عصر خدمات نام گذاری شده است. زیرا سودآوری خدمات به مراتب از محصولات در این دهه بیشتر خواهد بود.

بنابراین بدون شک پیشنهاد من(محمودبهبهانی) به شما خدمات می باشد. البته بعضی از اوقات هست که شما با عرضه محصول در تجارت اینترنتی موفق تر خواهید شد و این موضوع را باید به دقت بررسی کنید.

تجارت اینترنتی

تجارت اینترنتی

تجارت اینترنتی در ایران

در حال حاضر تاجران اینترنتی یا صاحبان کسب و کار های اینترنتی موفق زیادی در ایران وجود دارند؛ از این رو می توان به دیجی کالا، اسنپ، بامیلو، تخفیفان، نت برگ و… اشاره کرد.

نکته بسیار مهمی که درباره ی تجارت اینترنتی ایران وجود دارد، آن است که سرمایه گذاران بزرگ خارجی هم درحال سرمایه گذاری در تجارت اینترنتی ایران هستند.

یکی از این کمپانی ها راکت اینترنت نام دارد. مکان اصلی این کمپانی در کشور آلمان می باشد. راکت اینترنت در کشورهایی که بازار مساعدی برای کسب سود از اینترنت را دارند، اقدام به سرمایه گذاری می کنند. در حال حاضر کمپانی راکت اینترنت صاحب کسب و کار های اینترنتی بسیار موفقی همچون اسنپ، بامیلو، زودفود و … می باشد.

بنابراین تجارت اینترنت در ایران از هر نظری شرایط عالی برای شروع دارد. افراد با ورود به تجارت اینترنتی در ایران می توانند موفقیت بسیار سریع تری را بدست بیاورند.

شاید اگر ۳سال آینده بخواهید تصمیم به شروع تجارت اینترنتی بگیرید، هرگز فرصت مناسبی که امروز هست را بدست نیاورید. در بخش بعد به صورت کامل به شما این نکته را توضیح می دهم که چرا آینده مثل امروز، در تجارت اینترنتی موفق نمی شویم.

زمان طلایی تجارت اینترنتی در ایران

زمان طلایی برای شروع یک کسب و کار، بازه زمانی مشخصی را شامل می شود. تا به حال به این نکته دقت کرده اید که چرا مایکروسافت، اپل، سامسونگ و … تا این حد موفق هستند؟

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته استیوجابز، استیوبالمر و بیل گیتس در زمانی شروع به کار کردند که زمان طلایی برای لوازم کامپیوتری بود. بر اساس این تحقیقات شاید هرکس دیگری هم با این افراد فعالیتش را آغاز می کرد، به همین میزان موفق می شد.

زمان طلایی یعنی زمانی که نه خیلی زود است و نه خیلی دیر.

اگر خیلی زود این افراد اقدام به شروع کسب و کارشان می کردند، تکنلوژی به این حد پیشرفت نکرده بود که بتوانند با این سرعت در ارتقاء محصولات شان پیشرفت کنند.

اگر هم خیلی دیر کارشان را آغاز می کردند، رقیبان آنقدر قدرتمند شده بودند که رقابت با آن ها غیر ممکن می شد. شما فقط کافیست تصور کنید که هم اکنون فردی تصمیم به رقابت با این شرکت ها را بگیرد!

زمان طلایی تجارت اینترنتی در ایران همین حالاست. اگر بتوانید از این فرصت به خوبی استفاده کنید، می توانید بسیاری از افراد را در رقابت پشت سر بگذارید و بازار بسیاری را به دست آورید. همچنین آنقدر قدرتمند شوید که درآینده کسی توان رقابت باشما را نداشته باشد.

 

نویسنده: محمود بهبهانی (مدرس و مشاور تجارت اینترنتی و بازاریابی اینترنتی)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.