تولید محتوا پولساز

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا: همان طور که از اسمش هم پیداست، یعنی مطلبی را بصورت ویدیو، متن، صوت و… تولید کنیم. وقتی که شما در دانشگاه تصمیم می گیرید در زمینه ی تخصصی خودتان مقاله ای را بنویسید، از نظر من(محمودبهبهانی) تولید محتوا نامیده نمی شود. زیر شما در زمینه ای که تخصص دارید، می خواهید محتوای جدیدی را خلق کنید. به همین دلیل هم به آن تولید محتوا نمی گویند. تولید محتوا یعنی شما محتوا و اطلاعاتی را که قبلا بوده است را، به گونه ای جدید بازآفرینی کنید.

آموزش تولید محتوا

تولید محتوای پولساز

یکی را گفتند کسب و کار اینترنتی بدون تولید محتوا به چه ماند؟ گفت به زنبور بی عسل!

امروزه کسب و کار اینترنتی که در تولید محتوا موفق عمل نکند، در کسب درآمد هم با شکست مواجه خواهد شد. شما تا کنون شاید بیش از ۱۰بار هم به سایت دیجی کالا رفته اید، اما خریدی را انجام نداده اید. این یعنی دیجی کالا در تولید محتوا توانسته است موفقیت خیلی خوبی را بدست بیاورد. امروزه کمتر کسی پیدا میشود که بخواهد وسایل الکترونیکی خرید کند، ولی به دیجی کالا سر نزند!

شما شاید هیچ وقت برای خرید به دیجی کالا نروید ولی برای مقایسه و گرفتن قیمت حتما به دیجی کالا مراجعه می کنید.

استراتژیِ تولیدِ محتوایِ سایتِ دیجی کالا، برپایه ی ارائه قیمت و قدرت مقایسه محصولات به مشتریان می باشد.

عصر تولید محتوا

عصری که ما در آن زندگی می کنیم، به عصر تولید محتوا معروف است. شاید خیلی جاها این کلمه را شنیده باشید ولی معنی آن را متوجه نشده اید.

امروزه درآمد کسی که به دانش آموزان برای قبول شدن در رشته پزشکی آموزش می دهد، از پزشکی که در مطب خود به معالجه مریض ها می پردازد معمولا بیشتر است.

امروزه درآمد کسی که آموزش سخنرانی به افراد می دهد، از سخنرانی که سخنرانی می کند معمولا بیشتر است.

نمونه های زیاد دیگری وجود دارد که نشان می دهد، ما در عصرتولیدمحتوا قرار داریم. یعنی عصری که درآمد افراد از آموزش و تولیدمحتوا در تخصصی که دارند، از انجام آن کار بیشتر است.

آیا تولید محتوا گدا را پادشاه می کند؟

نمونه های زیادی وجود دارد که افراد فقط به واسطه تولید محتوای ارزشمند، توانسته اند به شهرت و درآمد زیادی برسند.

کیچلیک یکی از همین نمونه ها می باشد که توانست با انتشار یک ویدیو در تمام ایران مشهور شود.

البته این نمونه ها نادر هستند و به سختی اتفاق می افتند ولی شما می توانید با استفاده از اصول تولید محتوا بطور چشم گیری به درآمد و شهرت برسید. کافیست که با اصول تولید محتوا آشنا باشید.

در مشاوره هایی که برای انتخاب استراتژی تولید محتوا با افراد مختلف دارم، معمولا همه اولش بد بین هستند.ولی بعد از شروع به تولید محتوا از نتایج آن شگفت زده می شوند.

تولید محتوا برای وب

شما برای اینکه در تولیدمحتوا موفق باشید، حتما باید محتوایی را که تولید می کنید، برای فضایی که منتشر می کنید، مناسب باشد. اگر زمانی که میخواهید محتوایی را برای وبسایت تان آمده کنید، به اصول سئو توجه نکنید، در تولیدمحتوا موفقیت چندانی را بدست نمی آورید.

بطور مثال اگر شما یک محتوایی را تولید کنید که از نظر کیفیت عالی باشد ولی از نظر علم سئو در وضعیت مناسبی نباشد، معمولا از محتواهایی که کیفیت متوسط دارند اما عالی سئو شده اند،  در نتایج جست و جو پایین تر قرار خواهید گرفت. علم سئو به معنای این است که شما در نتایج جست و جو (گوگل) در اولین نتایج قرار بگیرید.

بنابراین اگر بخواهید در تولیدمحتوا برای وب موفق باشید، حتما می بایست اصول آن را بدانید.

تولید محتوای برای شبکه های اجتماعی

تولید  محتوا در شبکه های اجتماعی اساساً با تولید محتوا در وب متفاوت است. شما می توانید هرچقدر که دوست داشتید، محتوای کپی در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنید. البته اگر شما در یک حوزه ای متخصص هستید، باید محتوای اختصاصی خودتان را منتشر کنید تا به برندتان آسیب وارد نشود.

یک مقاله ی کامل در همین رابطه قبلا با عنوان بازاریابی شبکه های اجتماعی نوشته ام که می توانید مطالعه بفرمایید.

چه محتوایی پولساز است؟

قبل از آن که به شما پاسخ این سوال را بدهم، باید به شما بگویم که شما به چه چیزی علاقه مند هستید. تا زمانی که به موضوعی علاقه نداشته باشید، نمی توانید در آن نه با تولیدمحتوا  و نه با هیچ راه دیگر به درآمد خوبی برسید. بعد از آن که علایق خود را مشخص کردید، باید به سراغ بازار بروید و بررسی کنید که این علاقه ی شما در بازار هم مشتری دارد؟ اگر متوجه شدید که تعداد افرادی که به موضوع شما علاقه مند هستند خوب هست، می توانید به این فکر کنید که بصورت اصولی شروع به تولیدمحتوا کنید. معمولا بعد از سه تا پنج سال افراد در تولید محتوا به درآمد خیلی عالی می رسند. البته بستگی به زمانی دارد که شما به این کار اختصاص خواهید داد.

نویسنده: محمودبهبهانی (مدرس و مشاور تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی)

6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.