دیجتال مارکتینگ عکس

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در حال حاضر هر فعالیتی که در حوزه بازاریابی در فضای فیزیکی انجام می شود، تقریبا قابل پیاده سازی در فضای مجازی و اینترنت هم می باشد. یعنی به طور مثال اگر شما در یکی از اتوبان ها بیلبوردی را نصب می کنید تا به افراد محصول یا خدمات خود را معرفی کنید، می توانید همان بنرتان را در اینترنت به همان تعداد مخاطب با ابزار های دیجیتال مارکتینگ نمایش دهید. به انواع روش هایی که شما برای بازاریابی از فضای مجازی استفاده می کنید، بازاریابی دیجیتال گفته می شود.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

انواع روش های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ روش های مختلفی دارد که به نظر من (محمود بهبهانی) درهرکشوری از انواع مختلفی برخوردار است. البته اصول دیجیتال مارکتینگ در همه جا یکسان می باشد و فقط ابزار های دیجیتال مارکتینگ متفاوت هستند. نکته ای که معمولا در ایران به آن اشاره نمی شود همین موضوع ابزار های متفاوت است که امیدوارم بتوانم در این کتاب به گونه ی مناسبی به آن بپردازم. در زیر شما را با انواع روشی که در این کتاب قصد دارم به آن بپردازم آشنا می کنم:

 • بازاریابی محتوا
 • اینستاگرام مارکتینگ
 • آپارات مارکتینگ
 • بازاریابی موتور های جست و جو
 • بازاریابی ایمیلی
 • باور های غلط در دیجیتال مارکتینگ
 • نمونه های ایرانی موفق دیجیتال مارکتینگ

 

چرا دیجیتال مارکیتنگ؟

برای آن که ما با اهمیت این موضوع آشنا شویم، در زیر چند نمونه موفق از نتیجه ی چند دیجتال مارکتینگ اصولی وصحیح را در ایران برایتان مثال می زنم.

اسنپ و تپسی

شاید اگر چندسال پیش در تهران می گفتند که قرار است که تاکسی تلفنی ها از رونق افتاده و نابود شوند، کسی به این موضوع توجهی نمی کرد. ولی امروز نرم افزار های آنلاین تاکسی یاب چنان پیشرفتی داشته اند که در حال منقرض کردن تاکسی تلفنی ها می باشند. این قدرت دیجیتال مارکتینگ است. یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ استفاده از نرم افزار های موبایل در جهت معرفی خدمات و همچنین ارتباط با مشتریان می باشد.

دیجی کالا

امروز که درحال نوشتن این بخش از کتاب هستم، ارزش دیجی کالا به بیش از ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است. زمانی که دیجی کالا آغاز به کار کرد، هنوز در ایران دیجیتال مارکتینگ رونق چندانی نداشت ولی در حال حاضر کمتر کسی پیدا می شود که از اینترنت خریدی انجام داده باشد و از دیجی کالا چیزی نخرید باشد. دیجی کالا مطمئنا از موفق ترین نمونه های استفاده صحیح از دیجیتال مارکتینگ است. زیر این کسب و کار در ابتدای فعالیت خود فقط و فقط از طریق دیجیتال مارکتینگ به این حد از پیشرفت در کسب و کارش رسید.

علی بابا

کار این کسب و کار اینترنتی فروش آنلاین بلیط های پروازی است. علی بابا در کمتر از یکسال توانست به لطف دیجیتال مارکتینگ پرسنل خود را از ۱۵ نفر به ۲۰۰ نفر افزایش دهد. برای آشنایی بیشتر با علی بابا می توانید مستند علی بابا را از برنامه کلید در سایت آپارت مشاهده نمایید.

 

بسیاری از نمونه های موفقی که ما نیز با آن ها آشنا هستیم، به کمک همین ابزار قدرتمند دیجیتال مارکتینگ توانسته اندا به این حد از پیشرفت در کسب و کار خود برسند. دیجیتال مارکتینگ هیچ گونه محدودیت از لحاظ موقعیت جغرافیایی، جنسیت، سن و … ندارد. درحال حاضر موفق ترین بانوی کارآفرین ایرانی سرکار خانم دانشور به کمک دیجیتال مارکتینگ کسب و کار اینترنتی تخفیفان را به جایگاه بسیار عالی رسانده است. بسیاری از شرکت های خارجی هم در حال حاضر توسط همین دیجیتال مارکتینگ در ایران، محصولات خود را به فروش می رسانند. امیدوارم روزی برسد که ماهم محصولات و خدمات مان را به کمک دیجیتال مارکتینگ در سایر کشور ها به فروش برسانیم. البته بعضی از افراد محدودی در ایران درحال انجام این کار می باشند!

 

این کتاب الکترونیکی برای چه کسانی مناسب نیست؟

واقعیت موضوع آن است که علم دیجیتال مارکتینگ برای همه افراد مناسب نیست. علم دیجیتال مارکتینگ برای کسانی که به دنبال پیشرفت و توسعه کسب و کارشان نیستند و همچنین نمی خواهند از پیشرفت تکنلوژی سهمی داشته باشند، مناسب نیست. جالب است بدانید که ظرف چندسال آینده هر کسب و کاری که به این ابزار قدرتمند مجهز نشود، از رونق خواهد افتاد. همان طور که تاکسی تلفنی ها از رونق افتادند این خطر برای کسب و کار های دیگر نیز وجود دارد که از رونق بیافتند.

۵ گام ضروری در شروع دیجیتال مارکتینگ

واضح کردن هدف: گام نخست در آغاز دیجیتال مارکتینگ، واضح کردن هدف است. به طور مثال شما باید مشخص کنید که می خواهید به کجا برسید. بسیاری از اوقات ما کار بازاریابی را برای این انجام می دهیم که بگوییم بازاریابی هم کردیم و نشد! به همین دلیل است که نتیجه ی دلخواه مان را کسب نمی کنیم. گام نخست را حتما جدی بگیرید زیرا بازاریابی که هدف ندارد مانند موشکی هست که سوخت ندارد.

شناسایی روش ها: وقتی که مشخص کردید می خواهید در کسب و کارتان به کجا برسید، باید مشخص کنید که ازچه روش هایی می خواهید به این هدف برسید. همیشه برای رسیدن به مقصد راه های مختلفی وجود دارد. شناسایی راه های مختلف برای رسیدن به هدف کسب و کار کمک های زیادی را به ما می کند.

آزمایش روش ها: در این مرحله ما باید روش های مختلفی که داریم را عملی کنیم. درست است که یافتن روش های مختلف کمک زیادی به ما می کند ولی اگر نتوانیم به درستی این روش ها را عملی کنیم، کار ما بسیار سخت می شود و نتایج دلخواه مان را نمی گیریم. بنابراین بسیار مهم است که روش هایی را که می خواهیم عملی کنیم، بادقت انجام دهیم.

ارزیابی: بعد از انجام هر یک از این روش ها باید به ارزیابی آن ها بپردازید وببینید که شما از کدام یک از روش هایی که استفاده کرده اید، سود بیشتری را برده اید. در مرحله ی آخر هم شما می بایستی مراحلی را که موجب افزایش هزینه ها و کاهش بازدهی میشود حذف نمایید.

2 پاسخ
 1. محسن حسنی
  محسن حسنی says:

  سلام ممنونم به خاطر مقاله مهم و کاربردی شما استاد گرامی. من متخصص هوشمندسازی کسب و کار هستم و فکر میکنم که یکی از مهمترین بخش های هوشمندسازی کسب و کار ، استفاده از دیجیتال مارکتینگ هست. متشکرم که به زبانی ساده چیستی و چرایی این مبحث مهم رو بیان کردید.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.