دیجیتال مارکتینگ

دیجتال مارکتینگ یکی از ابزار های قدرتمند بازاریابی است. اگر به ابزار قدرتمند دیجیتال مارکتینگ کسب و کارتان را مجهز نکنید، به زود از بازار هم کنار خواهید رفت.

دیجیتال مارکتنیگ

دیجیتال مارکتنیگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به استفاده از ابزارهای الکترونیکی مانند اس ام اس، برنامه های تلفن همراه، پادکست ها، بیلبوردهای الکترونیکی، تلویزیون و کانال های رادیویی دیجیتال و غیره برای جذب مشتری برای کسب و کار بازاریابی دیجیتال گفته می شود. امروزه در ایران به اشتباه بازاریابی اینترنتی را با بازاریابی دیجیتال یکسان تلقی می کنند. عموم مطالبی که در اینترنت فارسی زبان ها هست تعریف یکسانی از بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجتال را ارائه کرده اند. اگر ما فرض کنیم که بازاریابی اینترنتی با بازاریابی دیجیتال یکسان است، آنگاه مجبوریم استفاده از رسانه هایی مانند تلویزیون و … رو از دسته بندی بازاریابی دیجیتال خارج کنیم. درحالی که این کار کاملا اشتباه می باشد. به هر حال من (محمود بهبهانی) قصد دارم شما را بیشتر با جنبه های کاربردی دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجتال آشنا کنم.

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

ما در عصری زندگی می کنیم که زندگی بدون وسایل الکترونیکی تقریبا غیر ممکن می باشد. شاید ده سال پیش برای این که کسب و کاری را راه اندازی بکنیم و به کسب درآمد از آن به پردازیم، نیازی نبود که حتما از بازاریابی دیجتال استفاده کنیم و می توانستیم از طریق بازاریابی دیجتال هم در کسب و کار مان موفق شویم. ولی حالا همه چیز تغییر کرده است. افراد بسیاری هستند که روزانه یک ساعت هم از خانه اشان بیرون نمی آیند ولی تا ۲۰ساعت از وقتشان را هم در ارتباط با ابزاری مانند موبایل، کامپیوتر و… سپری می کنند. یک جمله ی بسیار جالب از بیل گیتس نقل شده که می گوید:

اگر کسب و کار تان در اینترنت نباشد، بزودی در بازار هم نخواهد بود

این جمله نشان از اهمیت اینترنت و دنیای دیجیتال برای کسب و کار ها می باشد. قطعا اگر ما بخواهیم که در کسب و کارمان موفق باشیم، باید از این ابزار قدرتمند استفاده کنیم.

این مقاله را از دست ندهید  برگزاری همایش شغل دوم، درآمد اول در عسلویه+ تصاویر

دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

این که دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنید، خیلی به کسب و کارتان بستگی دارد. ولی من پیشنهادم به همه کسب و کار ها به صورت زیر می باشد.

۱- راه اندازی وبسایت

۲- بازاریابی محتوا

۳- بازاریابی ایمیلی

۴- بازاریابی شبکه های اجتماعی

و…

دلیلی که من برای شروع دیجیتال مارکتینگ این مسیر را پیشنهاد می کنم این است که قبل از پرداختن به برندینگ کسب و کارتان، آن را به سود دهی از این راه برسانید. بعد از این که توانستید از این راه به سود خوبی برسید، آنگاه برندسازی را انجام دهید. البته این موضوع باز هم خیلی زیاد به کسب و کارتان بستگی دارد. اما اگر کسب و کارتان کوچک یا متوسط هست حتما همین راه را پیشنهاد می کنم. چون از این طریق به صورت کاملا حساب شده می توانید به درآمد برسید و هر هزینه ای را که می کنید، می توانید چندبرابر آن را بازگشت دهید.

 

اشتباهات متداول در دیجیتال مارکتنیگ

 1. استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی: یکی از متداول ترین اشتباهات در دیجیتال مارکتینگ، استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی به تنهایی هست. یعنی بعضی اغلب کسب و کارها کل هزینه ای را که می خواهند برای کسب و کارشان انجام دهند را در بازاریابی با اینستاگرام ، تلگرام و … خلاصه می کنند. این کار یک اشتباه بسیار خطرناک است. همان طور که یادتان هست، زمانی فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی در ایران روی بورس بود. یعنی همه از این شبکه های اجتماعی استفاده می کردند. بعد از مدتی این شبکه های اجتماعی محبوبیت اولیه خود را از دست دادند. اتفاقی که در این جا افتاد این بود که کسب و کار های زیادی بودجه را که صرف این شبکه های اجتماعی کرده بودند، به طور کامل از دست دادند. ما نباید فراموش بکنیم که هدف اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی ایجاد ترافیک برای وبسایت مان است.
 2. نداشتن استراتژی مناسب: دیگر اشتباه متداول در بازاریابی دیجتال نداشتن استراتژی مناسب برای کمپین ها می باشد. برای استفاده از بازاریابی دیجیتال اگر بدون برنامه عمل کنید به احتمال بسیار زیاد هیچ سودی را نخواهید برد. برای این که استراتژی مناسب را برای کسب و کارتان انتخاب کنید، حتما باید خودتان یا فردی که مسئول این کار است از علم دیجیتال مارکتینگ برخوردار باشد تا بتواند تصمیم بگیرد که چه استراتژی برای کسب و کار تان مناسب است؟
 3. شروع با تلویزیون: اغلب کسب و کار ها فکر می کنند اگر بیشتر هزینه کنند، قطعا سود بیش تری را خواهند برد. پس کارشان را با گران قیمت ترین نوع دیجیتال مارکتینگ آغاز می کنند. این کار ریسک بسیار زیادی را برای کسب و کار تان به همراه خواهد داشت. دلیلی هم که می آورند این است که می خواهند برندسازی کنند. شما تا زمانی که از دیجتال مارکتینگ به سود دهی نرسیده اید نباید حرفی از برندسازی را به میان بیاورید زیرا این کار هیچ کمکی به کسب و کارتان نمی کند. شما به جای استفاده از رسانه های دیجیتالی مثل تلوزیون برای شروع دیجیتال مارکتینگ، باید از بازاریابی اینترنتی و وبسایت تان کمک بگیرید.
این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی و تبلیغات اینترنتی

من سعی کردم در این مقاله تا می توانم نکاتی کاربردی و بدور از تعریف های بدرد نخور را به شما بگویم. امیدوارم برای شما مفید بوده باشد.

نویسنده: محمود بهبهانی(مشاور و مدرس کسب و کارهای اینترنتی)

 

 

4 پاسخ
 1. احمدرضا فاضلي
  احمدرضا فاضلي says:

  با سلام و احترام
  با توجه به رشد تكنولوژي و نفوذ بيش از پيش آن در زندگي مردمان، بررسي و اجراي روش هاي بازاريابي نوين بسيار مهم و ضروري براي كسب و كارها مي باشد.
  در اين ميان ديجيتال ماركتينگ مي تواند ابزار قدرتمند و موثر باشد
  با تشكر از مقاله جالب و كاربردي

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.