قالب خوب ؛ فروش خوب

در نوشتارهای قبلی به برخی عوامل اصلی کم رونقی فروشگاه های اینترنتی اشاره کردم . یکی از نکاتی که در مبحث قبل کمی بيشتر آن را باز کردم موضوع سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی بود

در این مجال کمی با شما در خصوص انتخاب قالب فروشگاه آنلاینتان ؛ سخن خواهم گفت

حتما براي شما هم خريد از يک فروشگاه بوتيک زيبا و خوش نقش و پرنور لذت بخش تر خواهد بود تا خريد از يک بوتيکِ به هم ريخته ي بي رنگ ، کثيف ، کم نور و شلوغ پلوغ …

قالب در فروشگاه اينترنتي دقيقا شبيه موضوعي است که بالاتر اشاره کردم . بسياري از سايت هاي فروشگاهي که در وبگردي ها مشاهده مي شود محصولات و خدمات خوبي هم براي عرضه دارند ؛ اما از بدترين! قالب براي آن استفاده شده است.

اين “بدتريني” را که عرض مي کنم هم از بابت نکات فني قالب هست و هم ساختار و رنگ قالب .

يک قالب خوب بايستي سبک و واکنش گرا باشد

سبک بودن قالب هم در سرعت لود و هم در رتبه الکسا و موضوع سئو شما شديدا تاثيرگذار خواهد بود.

ضمنا از بارگذاري عکس هاي حجيم و يا تصاوير با سايزهاي غيراستاندارد در بدنه قالب و يا هدر فروشگاه خودداري کنيد

سعي کنيد در هدر فروشگاه خود ؛ لوگوي برند يا شرکتتان يا علامت تجاري مخصوص کارتان حک گردد ؛ اين کار باعث ثبت شدن برند شما در ذهن مخاطبانتان و فعال ساختن حافظه بصري آنها خواهد شد

ريسپانسيو بودن قالب (واکنش گرايي) به نمايش کامل و منظم صفحه سايت شما در نمايشگر مخاطب کمک خواهد کرد . در واقع قالب هاي واکنش گرا به صورت خودکار با ابعاد نمايشگر مخاطب (اعم از مانيتور ، تبلت و يا گوشي همراه) سازگار خواهند شد.

شما ميتوانيد در زمينه طراحي قالب هاي واکنش گرا اطلاعات بيشتري در اينترنت کسب کنيد.

رنگ قالب شما يکي از نکات بسيار مهم هست . رنگ قالب شما بايد متناسب با کار شما باشد

حتما بايستي با روانشناسي رنگ هاي تجاري آشنايي داشته باشيد.

در رابطه با روانشناسي رنگ ها در عرصه تجارت ؛ آقاي مسعود محمدي در وب سايتشان توضيحاتي را ارائه کرده اند که من بخشي از آن را در ذيل براي شما قرار ميدهم

آبی: رنگ آبی سرد است و قابلیت اعتماد، قابلیت اتکا و مسئولیت و ایمنی مالی را القا می کند. رنگ آبی به شدت با آسمان و دریا مرتبط است. رنگ آبی متین و در سطح جهانی مردم پسند است. رنگ آبی پیامی مبنی بر ثبات دارد که الهام بخش اعتماد بوده و به همین دلیل در موسسات مالی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

قرمز: رنگ قرمز غده هیپوفیز شما را فعال می کند، ضربان قلب شما را افزایش می دهد و باعث می شود سریعتر نفس بکشید. به عبارت دیگر قرمز پرتکاپو، پر انرژی، تحریک آمیز و جلب توجه کننده باشد. قرمز باعث ایجاد پاسخ پرشور، که البته همیشه هم مطلوب نیست، می شود. به عنوان مثال، رنگ قرمز می تواند نشان دهنده خطر و یا بدهکاری باشد.

سبز: به طور کلی، رنگ سبز به صورت ضمنی به سلامت، شادابی و آرامش دلالت دارد. با این حال، مفهوم رنگ سبز به درجه رنگ آن بستگی دارد. سبز پررنگ ثروت و اعتبار را القا می کند، در حالی که سبزهای کمرنگ آرامش دهنده هستند.

زرد: در تمام جوامع، رنگ زرد با خورشید در ارتباط است. بنابراین، رنگ زرد خوش بینی، مثبت گرایی، نور و گرما را القا می کند. به نظر می رسد برخی از درجات خاص رنگ زرد در ایجاد انگیزه و تحریک تفکر خلاق و انرژی موثر باشند. چشم زرد روشن را قبل از هر رنگ دیگر می بیند، در نتیجه رنگ زرد برای نمایش در نقطه خرید عالی است.

بنفش: رنگ بنفش رنگ مورد علاقه انسان های خلاق است. با ترکیبی که از قرمز پرشور و آبی آرام دارد، تداعی کننده رمز و راز، پیشرفت، معنویت و تجلل است. بنفش کمرنگ تداعی کننده نوستالژی و احساسات است.

صورتی: پیامی که رنگ صورتی القا می کند به شدت رنگ آن بستگی دارد. رنگ های صورتی گرم انرژی، جوانی، سرگرمی و هیجان را القا می کنند و برای محصولات ارزان تر و مد روز برای زنان و دختران توصیه می شود. رنگهای صورتی کدر احساساتی هستند. رنگهای صورتی روشن تر عاشقانه تر هستند.

نارنجی: رنگ نارنجی شاد و تداعی گر فراوانی، لذت و نشاط است. با داشتن جذبه قرمز و شادی زرد، نارنجی معاشرتی و خوش مشرب و اغلب کودکانه است. تحقیقات نشان می دهد رنگهای نارنجی روشن تر برای بازارهای مجلل جذابیت ایجاد می کنند. رگه های صورتی آن با مراقبتهای سلامتی، رستوران ها و سالن های زیبایی همخوانی خوبی دارند.

قهوه ای: این رنگِ خاکی سادگی، دوام و ثبات را القا می کند. همچنین می تواند منجر به واکنشی منفی از طرف مصرف کنندگانی شود که آن را کثیف می دانند. درجات خاصی از رنگ قهوه ای، مثل قرمز مایل به قهوه ای، می تواند القاکننده تجلل باشد. از دیدگاه کاربردی، قهوه ای کثیفی را پنهان می کند و می تواند انتخابی منطقی برای برخی شرکتهای حمل و نقل یا صنعتی باشد.

سیاه: رنگ سیاه جدی، جسور، قوی و کلاسیک است؛ جذبه ایجاد می کند و متضمن پیشرفت است. سیاه برای محصولات گرانقیمت کاربرد خوبی دارد، اما می تواند باعث شود محصول سنگین به نظر برسد.

سفید: رنگ سفید بر سادگی، پاکیزگی و خلوص دلالت می کند. چشم انسان به رنگ سفید به عنوان یک رنگ درخشان می نگرد. این رنگ فوراً چشم را به خود جلب می کند. سفید غالباً برای محصولات نوزاد یا مرتبط با سلامت مورد استفاده قرار می گیرد.

جمع بندی: تمام رنگهای فوق را میتوان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: گرم و سرد. به طور کلی، رنگهای گرم، مانند قرمز و زرد، پیامی پرانرژی القا می کنند، در حالی که رنگهای سرد، مانند آبی، آرام تر و خوددارتر هستند. با این حال، درخشان کردن یک رنگ خنک طراوت و چالاکی آن را افزایش می دهد و باعث کاهش وقار آن می شود.

 

در تصوير زير نيز مختصرا به نکات بالا اشاره شده است:

در نوشتار بعد به برخي نکات فني ديگر در زمينه طراحي يک قالب مناسب فروشگاهي اشاره خواهم کرد.

 

 

نویسنده: سينا بنافي (مدرس کارآفريني و مهارت هاي کسب و کار – مشاور حوزه تجارت الکترونيک)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.