نماد اعتماد الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیک چیست؟

نماد اعتماد الکترونیک یک مجوز رسمی و دولتی از طرف وزارت صنعت و معدن هست که باید هر کسب و کار اینترنتی، آن را داشته باشد. به عبارت دیگر هر سایتی که محصول یا خدمتی را بصورت اینترنتی می فروشد، بایستی برای گرفتن نماد اعتماد الکترونیک نیز اقدام کند.

نماد اعتماد الکترونیک

آموزش گرفتن نماد اعتماد الکترونیک

تعاریف زیادی از نماد اعتماد الکترونیک در اینترنت وجود دارد که می توانید با جست و جوی ساده در گوگل به آن ها دست پیدا کنید ولی موضوعی که وجود دارد این است که شما باید فقط برای گرفتن آن اقدام کنید!

چرا باید نماد اعتماد الکترونیک داشت؟

شما اگر این مجوز را برای سایت تان تهیه نکنید، نمی توانید از درگاه مستقیم بانکی استفاده کنید. برخی از مزایایی که بعد از گرفتن نماد اعتماد شامل شما می شود این است که اگر به صنف کسب وکار های اینترنتی بپیوندید می توانید از تسهیلاتی که بواسطه این مجوز دراختیار شما قرار می دهند استفاده کنید.

اگر شما در سایت تان این نماد را داشته باشید، افراد با اعتماد بیشتری به سایت شما مراجعه می کنند.

تاثیر نماد اعتماد الکترونیک درفروش سایت

نماد اعتماد تا چندین برابر می تواند فروش شما را افزایش بدهد. در برخی از کسب و کار های اینترنتی شاهد آن بودم که بعد از نصب نماد اعتماد الکترونیک، فروش شان تا دو سه برابر هم بیشتر شد. البته این مقدار بستگی به میزان ترافیک سایت تان هم دارد. هرچه کاربران سایت شما بیشتر باشد، معمولا فروش بیشتری اتفاق می افتد.

شایعات موجود درباره گرفتن نماد اعتماد الکترونیک

بسیاری از افراد سودجو، با پراکنده کردن این شایعه که “اگر شما نماد اعتماد بگیرید باید مالیات بدهید” مانع از گرفتن نماد اعتماد توسط افراد دیگر می شوند.

درصورتی که اصلا اینگونه نیست. سیستم مالیاتی برای کسب و کار های اینترنتی به گونه ی دیگری عمل می کند که با گرفتن نماد اعتماد الکترونیک هیچ تفاوتی در روند گرفتن مالیات ایجاد نمی شد. کسانی که این صحبت هارا می کنند، عموما همان دسته از افرادی بوده اند که فروش شان چند برابر شده است و ترس از دست دادن مشتریان شان را دارند.

هزینه های گرفتن نماد اعتماد الکترونیک

درمجموعه شما برای اینکه نماداعتماد الکترونیک را بگیرید، حدود ۵۰هزارتومان از ثبت نام تا دریافت و ارسال مدارک باید بپردازید. از آن به بعد شما به صورت سالانه مبلغی را می پردازید.

نحوه اقدام برای نماد اعتماد الکترونیک

برای این که نماد اعتماد را دریافت کنید، ابتدا به آدرس http://reg.enamad.ir/Login.aspx رفته و سپس اقدام به ثبت نام می کنید. برای ثبت نام شما حتما باید اسکن اطلاعات و مدارکی که نیاز هست را داشته باشید تا در سیستم بارگزاری کنید. فقط توجه کنید که در هنگام ورود اطلاعات به دقت عمل کنید. زیرا امکان ویرایش اطلاعات ثبت شده بسیار سخت است.

آخرین باری که اطلاعات را درسیستم جهت گرفتن نماد اعتماد برای یکی از کسب و کار های اینترنتی اشتباه وارد کرده بودیم، مجبور شدیم که فرایند را از نو انجام بدهیم. در برخی از موارد هم که این امکان وجود ندارد، باید با کارشناسان سامانه (که خیلی هم سرشان شلوغ هست) صحبت کنید.

نحوه گرفتن نماد اعتماد الکترونیک در شهرستان ها

برای گرفتن نماد اعتماد الکترونیک در شهرستان ها، حتما تمام مراحل فنی را تا انتها انجام بدهید و بعد اقدام به ارسال مدارک کنید. زیرا درصورتی که مراحل فنی ناقص باشد، امکان این که دوباره مجبور بشوید مدارک را ارسال کنید وجود دارد.

نحوه گرفتن نماد اعتماد الکترونیک در تهران

برای گرفتن نماد اعتماد در تهران، نیازی نیست که حتما برای ارسال مدارک، منتظر تایید فنی بمانید. زیرا نهایتا یک تا دو روز کاری، جلو میافتید یاعقب می افتید. ضمنا کلیه یه مراحل فنی و غیر فنی در شهرستان ها و تهران ثابت می باشد.

نماد اعتماد الکترونیک ۲ستاره

بعد از آن که نماد اعتماد الکترونیک یک ستاره شما تایید شد، می توانید برای گرفتن نماد دو ستاره اقدام کنید. تنها چیزی که برای گرفتن نماد اعتماد دوستاره لازم است، نصب گواهی امنیت SSL بر روی وبسایت تان است. بعد از این که اقدام نصب گواهی امنیت SSL  بر روی وبسایت تان کردید، می توانید درخواست گرفتن نماد اعتماد دوستاره را بدهید.

توصیه دوستانه:

در هر مرحله از کار شما، احتمالا کارشناسان ایراداتی را از شما می گیرند. اگر ایرادات گرفته شده را متوجه نشدید، حتما بصورت تلفنی با آن کارشناسان صحبت کنید. ضمنا برای این که ایرادات گرفته شده به حداقل برسد، می توانید از سایر وبسایت هایی که مشابه وبسایت شما هستند و نماد اعتمادشان را گرفته اند، الگو برداری کنید.

بطور مثال اگر نیاز هست که قسمت درباره ما سایت تان را ایجاد کنید، می توانید برای اطلاع از این که چه جزئیاتی را باید قرار بدهید، از وبسایت های مشابه دارای نماد اعتماد خودتان الگو برداری کنید.

معمولا فرایند گرفتن این نماد اعتماد باید کمتر از دوهفته طول بکشد. ولی شما برای آن حداقل یک ماهی را درنظر بگیرید تا درصورت تاخیر با مشکلی مواجه نشوید.

استمرار و پیگیری در گرفتن نماد اعتماد بسیار مهم است. بنابراین در همه حال سعی کنید روزانه پیگیر گرفتن این مجوز برای کسب و کار اینترنتی تان باشید.

 نویسنده: محمودبهبهانی (مدرس و مشاور کسب و کار اینترنتی)

 

 

2 پاسخ
 1. محمودیه
  محمودیه says:

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون.
  آیا برای گرفتن نماد اعتماد داشتن آدرس تجاری یا شرکت ثبت شده الزامی است؟
  چه تفاوتی در روند دریافت نماد برای ثبت نام به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی وجود داره؟

  با تشکر
  محمودیه

  پاسخ دادن
  • محمود بهبهانی
   محمود بهبهانی says:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز
   داشتن آدرس تجاری یا شرکت ثبت شده الزامی نمی باشد
   اگر از طریق حقیقی اقدام کنید، مراحل آسان تری را خواهید داشت.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.