کسب‌وکار اینترنتی چیست؟

کسب‌وکار اینترنتی، تعاریف متعددی دارد ولی کسب‌وکار اینترنتی در این کتاب به  کسب و کاری گفته می شود که توانایی هدایت تجارت از طریق شبکه‌ی اینترنت را ایجاد می کند. بنابراین به زبان ساده تر، کسب‌وکار اینترنتی به ما این امکان را می دهد که تجارت خود را از طریق اینترنت، انجام دهیم.

تفاوت کسب‌ و کار اینترنتی و فیزیکی

در ابتدا ماباید بدانیم که چه تفاوتی میان کسب‌وکار های اینترنتی و فیزیکی وجود دارد؟

 

هزینه راه‌اندازی

بدون شک، هزینه راه‌اندازیکسب‌وکارهای اینترنتی در مقایسه با کسب‌وکارهای فیزیکی، قابل مقایسه نیست.بنابراین یکی از مزیت های عمده کسب‌وکارهای اینترنتی، هزینه راه‌اندازی بسیار پایین آن، نسبت به کسب‌وکارهای فیزیکی است.

 

زمان رسیدن به سود دهی

تفاوت دیگر کسب‌وکار های فیزیکی با کسب‌وکارهای اینترنتی، زمان رسیدن به سود دهی است. بدون شک، کسب‌وکارهای فیزیکی در مقایسه با کسب‌وکارهای اینترنتی، خیلی خیلی زودتر به سود دهی می رسند. زیرا فرایند اعتماد سازی برای مشتریان خیلی خیلی زودتر شکل می‌گیرد.

 

دید بلند مدت

اگر شما برای کسب‌وکار تان برنامه ی بلند مدت داشته باشید، و در کسب‌وکار تان فقط به بعد فیزیکی توجه کنید، در آینده نزدیک کسب و کارتان را از دست خواهید داد. ولی اگر شما از بعد اینترنتی کسب‌وکارتان هم بهره ببرید و از اینترنت هم استفاده کنید، قطعا با هزینه و سختی کمتری برای رسیدن به بازار های بیشتر، روبرو خواهید شد. بنابراین کسب‌وکارهای فیزیکی برای اهداف کوتاه‌مدت و میان مدت کسب‌وکارتان تاحدودی مناسب است ولی برای اهداف بلند مدت، بدون شک اصلا گزینه‌ی مناسبی نمی باشد.

 

نتيجه

درمجموع اگر بخواهید، در کسب‌وکارتان بسیار موفق شوید، تصمیم هوشمندانه آن است که یا از ابتدا کسب و کارتان را اینترنتی کنید و یا آن که کسب‌وکارتان را تا مدتی فیزیکی جلوببرید و بعد از مدتی، از اینترنتی، برای دستیابی به بازارهای بیشتر استفاده کنید.البته این بستگی به شرایط و نوع کسب‌وکارتان دارد و مثلا در برخی موارد که کالا یامحصول فیزیکی است، پیشنهاد می شود، حتما بصورت فیزیکی آغاز کنید و درمواردی که محصولات ما دانلودی و نرم‌افزار و … است، پیشنهاد می شود، از همان ابتدا با اینترنت شروع کنید.

این مقاله را از دست ندهید  برگزاری سمینار ساخت کسب و کار آنلاین در بوشهر +تصاویر

 

مزیت های کسب‌وکار اینترنتی

نزدیک شدن ارتباطات؛ دستیابی به بازارهای جدید؛ افزایش میزان فروش و سود؛ حذف هزینه‌هایی مانند تهیه کاغذ، چاپ، بروشور و کاتالوگ؛ کاهش هزینه های معاملاتی و تدارکاتی؛ بهبود مدیــریت بر روابط مصرف کننده، عرضه کننده و کارکنان؛ کاهش آلودگی محیط زیست، ترافیک و ازدحام.

 

معایب کسب و کار اینترنتی

مسئله امنیت، امکان ورود به سیستم های شما از طریق آدرس پست الکترونیکی، سایت شبکه و دستیابی به اطلاعات مالی و غیره؛ اختلال در برنامه کاری در صورت خرابی اینترنت؛ از دست دادن کنترل؛ مشکلات و هزینه های به روز بودن با فناوریهایی که به سرعت پیشرفت می‌کنند. در این کتاب بخش عمده ای از این معایب را ما بررسی می کنیم و می گوییم که چگونه می‌توان بر هر کدام از آن‌ها غلبه کنیم.

 

انواع کسب‌وکار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی بسته به اینکه طرف‌های معامله سازمانها یا افراد باشند به انواع زیر تقسیم می شوند. در اینجا روابط بر مبنای اهداف تجاری شکل می گیرد.

  • واحد تجاری با واحد تجاری (BUSINESS TO BUSINESS = B2B)
  • واحد تجاری با مصرف کننده (BUSINESS TO CONSUMER = B2C)
  • مصرف کننده با مصرف کننده (CONSUMER TO CONSUMER = C2C)
  • واحد تجاری با دولت (BUSINESS TO GOVERNMENT = B2G)
  • دولت با واحد تجاری (GOVERNMENT TO BUSINESS = G2B)

 

چرا سایت؟

بسیاری از افراد معتقد اند که چرا مابا وجود تلگرام، اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی باید وب سایت را برای راه‌اندازیکسب‌وکار اینترنتی انتخاب کنیم؟

آیا نمی توان باهزینه کمتر، در اینستاگرام و تلگرام کارمان را آغاز کنیم؟

اين سوال را در بسیاری از سخنراني هاي من(محمودبهبهانی) و كارگاه هايي كه برگزار مي كنم از من(محمودبهبهانی) می پرسند. و جواب من به این دسته از سوال ها آن است که شبکه های اجتماعی هیچ‌گاه ثبات ندارند. یعنی کاربران مدام سلیقه های شان عوض می شود.  تا دیروز فیس بوک محبوبیت داشت و امروز تلگرام محبوب است. شما بسیاری از شبکه های اجتماعی را می شناسید که روزی بسیار پرطرفدار بوده اند اما امروز دیگر طرفداری ندارند.

این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی آنلاین

دلیل دیگری که ما وب سایتراه اندازی می کنیم آن است که مالکان شبکه های اجتماعی ممکن است روزی سیاست هایی را انتخاب کنند که باسیاست های کشور ایران ناسازگار باشد و کشورایران هم دست به فیلتر کردن آن شبکه ی اجتماعی بزند! بنابراین ما هیچگاه نباید کسب‌وکار اینترنتی خود را برپایه ی مواردی که فانی و زود گذر هستند بنا کنیم. ما از این شبکه ها استفاده می کنیم ولی کسب‌وکار مان را برپایه ی این شبکه های اجتماعی بنا نمی گذاریم.

وقتی که این کتاب را می خواستم بنویسم، باخودم فکر کردم که در عصر ارتباطات، چه نیازی به کتاب وجود دارد؟! خوب هرکسی هر محتوایی را که بخواهد می تواند اینترنت یا در کتاب های قبلی پیدا کند. بعد از آن، به این نتیجه رسیدم که اگر بخواهم که این کتاب مفید باشد، باید کاربردی و عملی باشد. بنابراین دیگر دنبال دادن اطلاعات بیهوده در این کتاب نگردید. من از این به بعد، فقط اطلاعاتی را می دهم که به شما کمک کند، کسب‌وکار اینترنتی تان را به بهترین نحو راه‌اندازی کنید.

 

برترین کسب‌وکار های اینترنتی ایرانی

بسياري از افراد، بر اين باورند كه كسب وكار اينترنتي در ايران جايي ندارد و ايران براي راه اندازي كسب وكار اصلا مناسب نيست.پيرامون همين بحث در اين جا قصد دارم كه داستاني را براي تان بگويم:

من(محمودبهبهانی) مدتی بود که برگزاري كارگاه ها و سخنراني هايي پيرامون كسب وكار اينترنتي را شروع کرده بودم. بعد از آن كه عمويم از اين ماجرا باخبر شد، از من سوال كرد، آيا اين بحث براي كسب وكار من هم خوب است؟ من هم جواب دادم: بله! هركسب وكاري كه از بخش اينترنتي خود استفاده نكند وفعاليتش را در اينترنت آغاز نكند، در آينده نچندان دور، نه تنها پيشرفتي نخواهد داشت كه نابود خواهد شد!

این مقاله را از دست ندهید  بازاریابی شبکه های اجتماعی

عموي من كه در حوزه طراحي دكوراسيون داخلي منزل فعاليت دارد گفت: ببين كار ما فرق داره و كلاً ما فقط تو استان بوشهر مي تونيم كار كنيم!

من كه قبلا هم در اين باره با عمويم بحث كرده بودم و به نتيجه اي نرسيده بودم يك پاسخ در تاييد صحبت هاي او را دادم و از بحث كردن بيهوده جلوگيري كردم.

بعد از اين موضوع، من پستي را در اينستاگرام، منتشر كردم و از كاربران و دوستانم خواستم كه بگويند چه كسب وكارهايي اينترنتي نمي شوند؟ فكر مي كنيد اولين پاسخ چه بود؟ اولین نظر اين بود كه: کسب و کار اینترنتی نیاز به یه پیش زمینه ها و زیر ساختهایی داره که تو کشور ما وجود نداره.

من با توجه به مطالعاتی که پیرامون روانشناسی و اهمال کاری داشتم، می دانستم که پاسخ های این افراد، معمولا از کجا ناشی می شود.

بسیاری از افراد برای این که تغییر نکنند، پاسخ هایی را می دهند که به کمترین زحمت نیاز است! یعنی آن ها به این دلیل می گویند”درایران کسب‌وکار اینترنتی امکان پذیر نیست” چون می خواهند خودشان را از زحمات مورد نیاز برای ورود به کسب و کار اینترنتی معاف کنند یا برای این می گویند که “کسب‌وکار ما به اینترنت نیاز ندارد” زیرا اگر بگویند که “کسب‌وکار ماهم می تواند یک بخش اینترنتی داشته باشد” باید شروع به تغییر کنند و به زحمت می افتند. بنابراین بهترین جواب این است که بگویند “نه” و از کنار این موضوع به کلی بگذرند!

در ایران هم کسب‌وکار های اینترنتی بسیار موفقی وجود دارند که به درآمدهای قابل توجهی هم رسیده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.